fbpx

Rok 2023 byl velkým mezníkem v mém životě. Nejen, že jsem úspěšně odmaturovala na střední škole, ale taky se mi naskytla možnost strávit školní rok 2023/24 v Argentině. Jedno z měst, kde budu trávit svůj pobyt, nese název Ushuaia, nejjižněji položené město světa, nebo jak mu přezdívají místní „město na konci světa“.

Jedním ze svátků, které jsem v Argentině dosud prožila, jsou Vánoce a musím říct, že místní tradice se velice liší od těch českých. Vánoce jsou svátkem, kdy se sejde celá rodina, nejen ta nejbližší, ale i ta vzdálená. A protože se nacházíme na jižní polokouli, místní Vánoce se slaví v létě. Já a moje host rodina z Río Grande, kde jsem prožila první tři měsíce pobytu, jsme Vánoce strávili s dalšími dvěma host rodinami a jejich výměnnými studenty v Ushuaii spolu s blízkou rodinou host rodiny, u které jsme Vánoce slavili.

Nekonečná oslava

Oficiálně se začíná slavit večeří, která je stanovena na 24.12 kolem jedenácté hodiny večer. S přípravou večeře pomáhají úplně všichni. Tatínkové si povídají u grilu, zatímco maminky připravují přílohy a jiné dobroty v kuchyni. Jakmile odezní půlnoc, všichni si připijí a oficiálně začínají Vánoce. Na rozbalování dárků si však musíme ještě počkat. Místní tradicí totiž je, že z žádné party či oslavy se neodchází dříve než ve dvě ráno, nebo za svítání. Dárky jsme si tedy rozbalili až kolem půl třetí. Do té doby se tančilo, zpívalo, jedlo a pilo. Do postele jsem se tedy dostala až kolem čtvrté ráno.

Všechno zlé je k něčemu dobré

Vánoce v Argentině byly určitě zážitkem, ale zároveň byly pro mě opravdu těžké, neboť celý svůj život jsem trávila Vánoce se svou rodinou doma s našimi tradicemi, zvyky a počasím. Nebylo jednoduché překonat pocit, že chci se vším praštit a vrátit se domů. Jsem ale ráda, že jsem se překonala a už se nemůžu dočkat, co další během svého pobytu zde v Argentině ještě zažiji.

Jana Polášková, RC Zlín → ARGENTINA D4921

 

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!