fbpx

Presne pred rokom som rozmýšľala nad tým, aké by to bolo byť rok zodpovedná sama za seba bez pomoci rodiny. Pamätám si, že som premýšľala, či som dosť odvážna a pripravená na takú veľkú zmenu v mojom živote. 


Keď som prišiela do Kolumbie, rýchlo som pochopila, že znalosť anglického jazyka mi pri tejto výmene nepomôže. V mojej novej kolumbijskej rodine, slová nahradili ruky a mimiku a ten druhý musel použiť svoju predstavivosť, aby porozumel. 

 

Škola

Prvých pár dní ma poslali sedieť do školy a každý deň som počúvala cudzí jazyk bez toho, aby som mala čo i len tušenie, čo hovoria ľudia okolo mňa. Nebudem klamať, prvé mesiace boli dosť náročné. Byť tak ďaleko od rodiny v cudzej krajine. Cítila som sa stratená, pretože nikto nemohol pochopiť, ako sa cítim. 


Po pár mesiacoch som začal aspoň trochu rozumieť tomu, čo odo mňa ľudia chcú, dokonca aj v španielčine. Bolo to okolo Vianoc, keď som si povedala, že teraz už aspoň chápem, aj keď som stále nevedela veľmi komunikovať. 

 

Vianoce

Vianoce boli pre mňa asi jedno z najťažších období. Predsa len, je to čas na trávenie s rodinou a blízkymi, a ja som tieto Vianoce nemala šancu byť s mojou. Moja hostiteľská rodina si tiež všimla moju zmenu nálady a som im veľmi vďačná, že mi pomohli túto zlú náladu prekonať. 


Po Vianociach prázdniny preleteli ako voda a ja som sa mohla naučiť plynule komunikovať vďaka výmennej študentke z Francúzska, ktorá nevie po anglicky. Obe sme boli nútené precvičiť si španielčinu a to, čo sme sa za tie 4 mesiace naučili. Od tej chvíle bolo všetko lepšie a lepšie. Veľmi rýchlo som si našla kamarátov a začala som sa s nimi pravidelne stretávať bez strachu, že mi nebudú rozumieť. 

 

Tento výmenný rok mi dal veľa

Moje ostatné mesiace boli veľmi rýchle. Každý mesiac som mala možnosť cestovať po Kolumbii a dozvedieť sa, prečo je Kolumbia taká očarujúca. Naučila som sa tancovať základné tance, ako salsa či merengue, a viac ma bavila aj kolumbijská kultúra. Spoznala som veľa zaujímavých miest ako San Andrés či Amazóniu a mala som možnosť cestovania aj so slovenskou rodinou, ktorá ma prišla navštíviť, do miest ako Medellín, Guatapé, Santa Marta, Tayrona či Cartagena. 


Tento výmenný rok mi dal veľa. Naučilo ma to vyjsť zo svojej komfortnej zóny a začať v živote riskovať. Našla som si nových kamarátov, spoznala som novú kultúru, do ktorej som sa za ten rok zamilovala a objavila som, čo od svojho života očakávam. Aj keď som na tomto výlete zažila svoje dobré aj zlé skúsenosti, veľa ma naučil a tento rok by som nevymenila za nič. Veľmi rád by som si ho naopak zopakovala, keby som dostala príležitosť. 


V tomto dlžím obrovskú vďaku Rotary za takýto nezabudnuteľný zážitok, ktorý mi zmenil život k lepšiemu. Vďaka nim, som našla niečo, o čom som ani nevedela, že som to hľadala celý život. Netreba zabudnúť, že toto nebol jeden rok v tvojom živote, ale jeden prežitý život v tomto roku. 

Špačková Gabriela RC Prešov-Šariš → D4281 Kolumbie

 

 

Další články o dlouhodobých výměnách

 

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!