fbpx

Zanedlouho to bude již půlrok, co bydlím v hlavním městě Kolumbie – Bogotě. Napadlo mě, že spousta výměnných studentů, co píše tento článek, zmíní jejich nejlepší zážitky, výlety nebo třeba školu samotnou. Já jsem se rozhodl Vám přiblížit zcela obyčejný všední den výměnného studenta.

Brzký budíček

Můj den začíná budíčkem v 5:45, protože škola tady začíná již v 7 hodin ráno. K mým ranním rituálům patří sprcha, protože zejména Kolumbijci si potrpí na čistotu a vůni. Je úplně normální se sprchovat dvakrát až třikrát denně. Nejdříve se osprchuji teplou vodou, poté následuje 30 vteřinová voda studená. Je to skvělý start dne a dobrá příležitost se pořádně probudit. Po sprše následuje snídaně, kterou mi chystá host mamka. V Kolumbii je zcela normální, že matky vaří jídlo brzy ráno, aby jej poté mohly připravit dětem jako oběd do školy. Z domu vycházím okolo 6:30. Moje škola je vzdálená asi 20 min. vycházkovou chůzí. Po cestě potkávám mnoho spolužáků, kteří bydlí ve stejné čtvrti jako já, takže mi vždy nějaký z nich zpříjemní cestu.

Škola v Kolumbii

Školu máme denně od 7:00 ráno do 3:30 odpoledne. Hodiny zde nemají 45 minut jako v Česku, nýbrž 70. Denně máme tedy 5 hodin do oběda a jednu po obědě. Přestávky máme pouze 2. Po druhé hodině 30 minut a pak hodinovou přestávku na oběd, ve které se praktikují sporty, na které jsme se na začátku školního roku zapsali. Do školy chodím spolu s výměnným studentem ze Švýcarska Manuelem. Myslím, že jsme si hodně sedli a trávíme spolu všechen volný čas. Ve škole máme trošku pozměněný rozvrh, to ale není pravidlem – museli jsme si o něj požádat. Máme vyčleněné hodiny pro osobní práci – protože studuji zároveň i českou školu, velice jsem tyto hodiny uvítal – a poté dvakrát týdně jsme učiteli angličtiny sedmiletých druháků.

Sportovní odpoledne

Po škole chodíme s Manuelem většinou rovnou do posilovny, která je hned naproti. V úterý a čtvrtek také navštěvujeme hodiny boxu. Domů se vracím okolo 5. hodiny odpolední. Dám si vždy hodinovou pauzu na odpočinek po náročném dni a poté se pustím do studia mé české školy. Někdy také mívám online hodiny brzy ráno. Kvůli časovému posunu je to mezi 6. a 7. hodinou ranní. Toto je daň za to, že nechci po návratu opakovat ročník, ale jsem rád, že mi moje škola tento typ studia dovolila a že kolumbijská škola respektuje moje občasné pozdní příchody.

Čas s host rodinou

Pozdní večer trávím většinou s rodinou povídáním nebo díváním se na různé seriály. Protože můj host otec přichází domů z práce okolo 8. hodiny večer, akorát mi to zapadá do mého časového harmonogramu. Takže po dvouhodinovém učení se mohu naplno věnovat mojí host rodině. Spát chodím mezi 10. až 11. hodinou večer, abych mohl zase ráno vstát plný energie do nového dne.

 

Další články o dlouhodobých výměnách

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!