fbpx

Dnes mám narodeniny. Oslavujem 20 rokov, čo je pre výmennú študentku Rotary trocha netypické. Keďže sa môj rok v zahraničí niekoľkokrát presúval kvôli pándémii, vycestovala som až po ukončení strednej školy na Slovensku. Dlho som na tieto chvíle čakala a o to viac odlišne k môjmu pobytu pristupujem. Snažím sa naň pozerať ako obohacujúcu skúsenosť, plnú príležitostí na to, sa učiť.

Už je to cez 5 týždňov, čo sa Brazília stala mojim domovom. Mohla by som písať o tom, aké je to bývať v oblasti Tres Fronteras, inak povedané pri hranici Argentína Brazília, Paraguaj. Aké je to cestovať na otočku do hlavného mesta Paraguaju, Asunción, 12 hodín autom pre víza. Ako som nemohla uveriť, že aj v Brazílii môžu byť 2 stupne. Ako je prekladač prvé týždne mojim najlepším kamarátom. Ako moja škola vyzerá ako z High School Musical, aj ako sa na nej píšu o mne články či nahrávajú videá.

Neviem zatiaľ, čo všetko je predo mnou, ale verím, že to bude to najlepšie, čo mi život môže priniesť a teším sa na to. Teším sa na zmenu. Snažím sa ostať otvorená čomukoľvek a komukoľvek, čo a kto prichádza do môjho brazílskeho života. No nie je to vždy ľahké. Väčšinu momentov, od tých všedných, až po tie dôležité tu však človek prežíva inak ako doma. Na plno, intenzívnejšie, emočnejšie. Presťahovať sa na druhú stranu sveta je veľká výzva. Z každej strany je môj život úplne odlišný. Zvykať si na nový domov, ľudí, mesto, jazyk a kultúru vie byť aj náročné. Vyžaduje si to veľa otvorenosti, prispôsobivosti a odvahy. Nie je to iba ľahkosť ani zábava. Vykročiť z komfortnej zóny, znamená začať iný život. Ten nám občas uberá pohodlie, zvyky aj teplo domova, ktoré od detstva poznáme. Myslím si však, že nám dáva viac, ako uberá. Učí nás, že prirodzený strach z neznáma prekonať vieme, že postaviť sa za seba je dôležité, že nový jazyk, kultúra a zvyky vedia byť aj výzva a je iba na nás, ako sa k nej postavíme. Som si istá, že väčšina výmenných študentov, sa domov vracia iná. S novými zážitkami, skúsenosťami, ale hlavne postojmi a názormi, ktoré nám pomáhajú rásť. Na svoje narodeniny si preto prajem, aby každý z nás našiel tú vnútornú odvahu ísť ďalej, aj cez tie chvíle kedy máme pochybnosti, či je nám smutno. Pevne ju uchopil do rúk a nepustil. Pretože aj to, k výmene z časti patrí.

Další články od Bianky

 

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!