Začnu od začátku. Dne 25.12. 2016 jsem odlétal z letiště Václava Havla v Praze. Čekal mě osmnácti hodinový přesun přes Shanghai až do hlavního města Taipei. Na místním letišti jsem se snadno zorientoval a po bezpečnostní kontrole se setkal se zástupci tamního Rotary klubu a s dalšími účastníky z jiných zemí světa. Kromě dvou Indů, Izraelky a Egypťana převládali národnostně Evropané (dva zástupci z Polska a Litvy, dále Němka, Dánka, Belgičanka, Nizozemka a já). Setkání s lidmi mého věku z více či méně rozdílných prostředí a vzdělávacích systémů mi umožnilo získat povědomí o jejich zvycích, jazykových odlišnostech a zvláštnostech, ale třeba i určitých neobvyklých zákonech a politik daných států. Vyjma procvičení, a řekl bych, i zdokonalení úrovně anglického jazyka, jsem si popovídal německy a prozkoumal i taje polštiny. Byla to pro mě velmi dobrá zkušenost a příležitost navázat nové přátelské vztahy a získat kontakty, které se mi budou při dalším cestováním jistě hodit.
Po transportu z letiště do kempu jsme byli ubytováni v oblasti Sun Moon Lake. Toto místo se nacházelo v poklidné, vylidněné části, obklopené palmovými háji. První den jsme se pohybovali v menších městech kolem jezera a navštívili několik náboženských staveb (viz Obrázek 1). Další den jsme mimo jiné navštívili původní zemědělskou osadu a muzeum, věnující se čaji, nedílné součásti Taiwanu. Ve večerních hodinách proběhlo naše oficiální uvítání a prezentace domovských zemí. Přelom roku jsme strávili v centru Taipeie s výhledem na někdejší nejvyšší budovu světa Taipei 101 (viz Obrázek 2 a 3). Město bylo velmi přelidněné a hektické, ale díky organizovanosti a vstřícnosti Taiwanců se akce obešla naprosto bez problémů. Po oslavě Nového roku jsme v hlavním městě navštívili muzeum, zabývající se taiwanskou kulturou a historií. Také jsme prozkoumali historickou část města, měli jsme dosti volného času na nákupy (já osobně jsem zastáncem nákupu konzumního zboží, tedy hlavně čaje) a zkusili si čínskou kaligrafii (viz obrázek 4). Po návratu do oblasti Sun Moon Lake jsme relaxovali v zábavním parku umístěném na zalesněných vrcholcích (viz Obrázek 5). V následujících dnech jsme mimo jiné navštívili nově postavený buddhistický chrám nebo továrnu na čokoládu.
Co bych rád zmínil, je pobyt v místní střední škole, kde jsme všichni uvařili naše národní jídla. Toto byl pro mě jeden z nejpřínosnějších okamžiků, protože jsem mohl porovnat poměry, prostředí a zázemí školy na Taiwanu se školami v ČR. Odlet z Taiwanu byl naplánován na 8. ledna. Po náročné cestě domů, tentokrát s přestupem v Pekingu, jsem se nabitý zážitky vrátil ke každodennímu školnímu životu. V období mého pobytu na Taiwanu se teploty pohybovaly od 10 do 25 stupňů, což bylo takové příjemné pohlazení oproti minusovým teplotám u nás. Co se týče stravovaní, obyvatelé Taiwanu konzumují rýži a nudle ve velké míře. Také mají tendence do hodně jídel dávat vejce, i do jídel, ve kterých by je očekával málokterý Evropan. Jak už jsem zmínil výše, důležitou pochutinou je čaj. Čaj se zde nachází v mnoha verzích a odrůdách. Jedním z typických čajů je “Bubble Tea”.
Jiří Sehnal, vyslaný Rotary klubem Praha Staré Město