Práve v tomto momente, ako začínate čítať tento článok asi dosť premýšľate nad tým, ktoré krajiny by si bolo najlepšie zvoliť a kam sa teda vybrať stráviť jeden rok Vašeho “mládi”. Dôvodov, prečo každý jeden z vás chce ísť na výmenu je veľa a každý jeden z nich je niečim odlišný. Jeden si chcete užiť rok preč od rodiny, osamostatniť sa, vzdelávať sa a pomocou nášho “kultúrneho” pobytu sa obohatiť o vedomosť ďalšieho jazyka či jednoducho povedané, užiť si rok bez povinností v cudzine a začať tam nový život.

Orientation Meeting I

Z vlastnej skúsenosti viem, že na začiatku môjho rozhodovania som o tejto príležitosti – stať sa výmenným študentom, premýšľala úplne inak. Na OM1 meeting som išla s tým, že som chcela rok stráviť vyvalená na pláži niekde v Cancúne či – podľa mojich predstáv – vo veľkomeste niekde v USA, kde by som zažila môj americký sen a stala sa populárnou (?). No ako všetci vidíme, ani jedno sa mi nevyplnilo, pretože som sa rozhodla riskovať, vybrala si Áziu a nakoniec skončila v meste, ktoré samo osobe má väčší počet obyvateľov ako naša republika, v hlavnom meste Japonska – v Tokyu. A ak mám povedať jednu vec, toto rozhodnutie som ani raz neľutovala. A to som si tam zažila svoje, haha. Čo som týmto mojim predslovom chcela povedať je, že treba experimentovať.

SAKURA SEASON

SAKURA SEASON

HIROSHIMA

HIROSHIMA

Comfort Zone

Každému odporúčam vyjsť zo svojej “comfort zone” a urobiť niečo, nad čím by ste nikdy ani nepremýšľali. Ako som vyššie spomenula, v Japonsku som si zažila svoje. Mala som tam nespočetne veľa zlých a ťažkých chvíľ, za ktoré nemôžem byť viac vďačná. Všetky tieto momenty ma tak moc posunuli ďalej a vďaka nim sa zo mňa stal 100x silnejší a ambicióznejší človek, ktorý si vážne ide za tým, čo chce. A myslím, že na to mala dosť vplyv aj Japonská kultúra a ich spôsob života. Tak pracovitých a disciplinovaných ľudí som predtým ešte nezažila. Predstavte si, že by sa tu v čase dopravnej špičky ľudia stavali do radov a ešte si popritom aj navzájom pomáhali. Nehovorím, aj Japonci majú svoje chyby (pfu a tých je), predsalen sme všetci ľudia, ale neviem o v to je, no oni to majú zmáknuté o niečo viac, než my.

SPOLUŽIAČKY

SPOLUŽIAČKY

Moja výmena

Ešte jedna vec, ktorá mi vždy napadne keď sa ma niekto spýta ohľadom mojej výmeny je, že keď som napríklad po prvý krát prišla do centra mesta Tokya a vystúpila z metra (alebo z vlaku ako to tam oni volajú), som bola úplne ale že úplne zmätená. Predstavte si, že prídete z malého mesta kde sa pomaly všetci poznáte do veľkomesta, kde je ľudí ako mravcov. Moje prvé pocity boli neopísateľné. Na jednej strane som sa bála a niekoľko mesiacov mi trvalo sa prispôsobiť na masu ľudí, no na druhej strane som (a doteraz aj) milovala ten pocit a silu ktorú vám dáva veľkomesto, čo by ste len tak hocikde nepocítili. Takže môj článok zakončím tým, že sa zbytočne nehrňte na farmy a skúste tú Áziu, pretože je to niečo, čo pravdepodobne nikdy v živote nezažijete (plus nemusíte vstávať o 6tej ráno a bežať dojiť kravy). Celkom lákavé, no nie?

Další články od Laury

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!