V letošním roce jsem se zúčastnila poněkud „jiného“ letního rotariánského tábora v Dánsku. Po předchozích zkušenostech s bydlením v hotelech a veškerou péčí ze strany rotariánů jsem se vydala na Camp Copenhagen 2018, kde jsme bydleli všichni v jedné chatě a museli společně zorganizovat vaření, ale třeba i uklízení. Zezačátku jsem si sice nebyla jistá, co od následujících dvou týdnů očekávat, na konci se z nich ale vyklubaly jedny z nejlepších týdnů mého života.

Camp byl zaměřen na demokracii a ochranu životního prostředí, což jsou obory, ve kterých Skandinávie obecně v porovnání se zbytek světa vyniká a tak jsme se během celého pobytu věnovali hlavně aktivitám týkajícím se těchto témat.

Mezi nejzajímavější body programu patřila například návštěva dánského parlamentu a diskuze se známou političkou Lene Espersen, návštěva soudu nebo rozhovor s žurnalistou. Následně jsme se podívali i na lokální úroveň samospráv a měli šanci si popovídat se zástupkyní jednoho z dánských okrsků, i na tu internacionální a měli přednášku v UN. Díky těmto a dalším aktivitám jsme dostali možnost se podívat, jak celý proces demokracie v Dánsku funguje a snad si odnést inspiraci i do svých domovských zemí.

Se stejným zájmem jsme se věnovali i tématu životního prostředí a jeho ochrany, navštívili jsme organizaci State of Green, která se stará o udržitelnou energii nebo projekt HOFOR, který spravuje adaptaci Kodaně na nové klima na zeměkouli. Celý program ale samozřejmě nebyl jen akademický, volný čas jsme trávili na pláži, návštěvami Kodaně a jejího blízkého okolí, podívali jsme se na Hamletův hrad nebo třeba do továrny na čokoládu.

Během těchto necelých dvou týdnu jsme měli možnost potkat lidi z různých koutů světa, poznat nové kultury (a to nejen tu dánskou, která je nám docela blízká, ale skrz účastníky z různých koutů světa třeba indickou, taiwanskou nebo americkou) a zlepšit svoje anglické jazykové schopnosti, za což jsem Rotary klubům velmi vděčná. Propojováním mladých lidí z různých zemí a kultur a sbírání důležitých kontaktů považuji v dnešním světě za velmi důležité a jsem ráda, že díky Rotary takovou příležitost spousta mladých lidí má a aktivně využívá.

A jak říká jeden dánský rotarián: „Kdyby se k sobě na zemi lidé chovali tak, jako se dokážou chovat na rotariánských táborech, svět by neměl žádné problémy.“

Klára Odstrčilová, RC Brno

Další články o letních táborech

Studium v zahraničí

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 

Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2022/23 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V Itálii, Německu, Francii, Norsku, Holandsku, USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Děkujeme!

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2022 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!