Chceš jet na výměnu a nevíš kam. Mám pro tebe řešení, Mexiko je ta nejlepší volba.

Když jsem se dozvěděl o tom, co to vlastně Rotary je a jaké možnosti nabízí, byl jsem mega nadšený. Neváhal jsem se a přihlásil se mezi zájemce o roční výměnu. Čas se rychle krátil a nastal ten moment, kdy bylo na čase odevzdat první preference. Já jsem v nich tehdy měl Austrálii, USA a Kanadu, jiné země jsem vůbec nebral v úvahu. Po prvním orientačním meetingu, kde jsme měli tu možnost si poslechnout prezentace týkající se jednotlivých zemí od rotexáků (lidi, kteří už svou výměnu úspěšně dokončili) jsem malinko začal vnímat, že mé preference nejsou moc široké, a že jsem některé země vyřadil bez toho, aniž bych o nich věděl něco víc.

Na druhém orientačním meetingu mi do hlavy vnikla myšlenka a to, jaké by to asi bylo strávit rok v Mexiku. Neváhal jsem a hned zapsal Mexiku jako číslo jedno. Aniž by se člověk nadál, seděl jsem v letadle do Cancúnu, populární turistické destinace, kde mě vyzvedla první host rodina a následovala tříhodinová jízda autem do města Mérida ve státě Yucatán. A tak začalo mé mexické dobrodržuství.

Jací jsou Mexičané?

Jací jsou Mexičané? Jsou dobrosrdeční, přátelští a hlavně otevření vůči každému. Co se týče vzhledu, jsou celkem malého vzrůstu, snědé pleti s tmavýma očima a černými vlasy. Zařazení do kolektivu ve škole nebo mezi ostatní výměnný studenty nebylo vůbec těžké. Všichni ke mně byli velice milí, ochotní a hlavně nápomocní, když se jednalo o mojí španělštinu, které byla téměř nulová na začátku výměny.

Během 11 měsíců jsem vystřídal 3 hostitelské rodiny

V první rodině jsem měl malýho bráchu Omara, kterýho jsem musel čas od času hlídat. Mamka Cynthie byla ředitelka střední školy a táta Jorge pracoval v bance, ale háček byl v tom, že tahle banka byla vzdálená více než 150 km od Méridy. Každý den v pět ráno odjížděl a vracel se po desáté hodině noční. Ségra Frida trávila svojí výměnu v Maďarsku. Během půl roku strávenýho v této rodině jsem měl hodně problémů a úpřímně jsem se těšil na změnu rodiny.

Už od mala jsem sportovně založený a sportem trávím veškerý volný čas, no a přesně taková byla moje druhá rodina. Společně s tátou Rodrigem jsme trénovali a účastnili se různých běžeckých závodů, s bráchou Rodrigem mladším, ségrou Pily a mamkou Marinieves jsme společně chodili do sportovního komplexu, kde si každý dělal něco svýho. Já s bráchou jsme např. chodili hrát tenis nebo do posilky a ségra s mamkou chodily třeba na hodinu jógy. Ségra Majo trávila svůj rok v Dánsku. Jako zajímavý poznatek bych dodal to, že celá rodina měla mexické a španělské občanství.

Třetí rodina byla stejně super jako druhá. Společně jsme trávili spoustu času, jezdili na výlety, chodili na kulturní či sportovní události, v podstatě všechno, co taková aktivní rodina dělá. Bydleli jsme ve velkém domě s vlastním bazénem, tenisovým kurtem, fotbalovým hřištěm a spoustou dalších super věcí. Pokoj jsem měl společný s mladším bráchou Mauriciem, o pokoj vedle byla mladší ségra Steffi. Mamka s tátou byli vlastníky několika luxusních hotelů, do kterých jsme často jezdili. Druhý brácha trávil svou výměnu v Německu. Zajímavostí je to, že všichni členové rodiny včetně mamky i táty byli na roční výměny, ty mladší to ještě čeká. Takže Rotary výměna je v podstatě rodinnou tradicí.

Nevěřil bych tomu, že za tak krátkou dobu jako je jeden rok, je člověk schopen si vytvořit, tak silné pouto s lidmi, místy nebo třeba i jídlem, které bylo mimochodem výborné. Už jsem více než měsíc zpátky v ČR a s mnoha lidmi jsem stále v kontaktu a ještě dlouho zůstanu, už jsem dokonce stihl pár návštěv mých evropských kamarádů, se kterými jsem se seznámil během výměny.

Tímto bych chtěl mockrát poděkovat Rotary za životní příležitost, která ne každého potká a doufám, že jsem dobře reprezentoval náš český a slovenský distrikt 2240.

Další články od Matěje

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!