Mérida je hlavní město mexického státu Yucatán. Nejdůležitější město jihovýchodního Mexika bývá považováno za jedno z měst s nejlepší kvalitou života v Mexiku. Mérida je známá svou zelení. Nachází se mírně na sever od středu státu, méně než 50 km od Mexického zálivu a v roce 2001 byla vyhlášena Americkým hlavním městem kultury.

Město bylo založeno v roce 1542. Mérida byla vybudovaná na místě, kde v minulosti stávalo obrovské mayské sídliště. V polovině 16. století ji založil Francisco de Montejo mladší. Místní rozvaliny mu připomínaly španělskou Méridu, a proto nese stejný název. Město je postavené v koloniálním duchu. Mísí se tu evropský vliv s tradiční mayskou kulturou a architekturou. Mérida se brzy stala obchodním a kulturním centrem poloostrova. Během 19. a 20. století zbohatla prodejem sisalu, který se používal k výrobě lan. Díky kontaktům s Evropou se Méridě začalo říkat Paříž Západu. Je tu spousta luxusních rezidencí a elegantních bulvárů z té doby. Na počátku 20. století žilo v Méridě nejvíce milionářů z celého světa.

I v dnešní době je Mérida významným průmyslovým, kulturním, obchodním a univerzitním městem. Zajímavostí je, že díky poloze města bylo v době španělské nadvlády snazší se odtud dostat do Evropy nebo do USA než do zbytku Mexika. Nedaleko odtud je karibské pobřeží i mayské památky. Přímořské město Progreso v Mexickém zálivu je vzdálené necelých 50 km od Méridy. K navštívení je tam zajímavá zátoka se spoustou růžových plameňáků. Předkolumbovské město Chichén Itzá, které je na seznamu chráněných památek UNESCO je od Méridy vzdálené necelých 136 km, a pokud byste tímto směrem pokračovali dále, dojedete až do Cancúnu, který je necelých 200 km od Méridy. Město pláží, hotelů a hromady turistů. No prostě, je tu spousta nádherných míst, měst, památek… Teplo je v Méridě celoročně. Průměrná denní teplota dosahuje až 33°C. Jenže od června do srpna je tu období dešťů.

Škola, kterou budu navštěvovat se jmenuje CELA (Centro de Estudios De Las Américas). Je to v podstatě bilingvní gymnázium, kde půlka výuka probíhá v angličtině a půlka výuky ve španělštině. Na škole bych měl studovat od 21. srpna, ale ještě nikdo neví, kdy opravdu škola začíná. Hahaha. Škola je od našeho domu vzdálena asi 500 metrů.