fbpx

Pýtate sa, aké sú moje pocity z krajiny, či z mesta Bielefeld? Musím povedať, že ocenenie najlepší rok v živote v mojom srdci už začalo. Nemecko som si zamilovala a treba dodať, že sa stalo mojim druhým domovom.

A čo rodina?

Počas tohto roka vystriedam 3 rodiny. Popravde lepšie rodiny som ani nemohla priať, toľko párty a programov, čo mi organizujú je pre mňa až nepochopiteľné. Pochopila som to hneď pri našom prvom stretnutí, keď ma prišli všetky na letisko vyzdvihnúť a privítali ma s úsmevom a kyticou v ruke. A hneď na ďalší deň ma čakala párty, kde prišlo asi 70 ľudí ma privítať v Nemecku. Už vtedy som nadobudla veľa známostí a kontaktov na celý život.
….
A na čo netreba zabudnúť, tak moja sestra je Američanka. Je to pre mňa zaujímavá skúsenosť, že sme dve výmenné študentky v jednej rodine. Čiže môžem komunikovať v dvoch jazykoch vzájomne🤣.

Škola

Dôležitou súčasťou môjho každodenného programu je škola, ktorá je na vysokej úrovni. Neviem, či poznáte systém škôl v Nemecku, ale je dosť odlišný od toho nášho. Ja konkrétne študujem na športovom gymnáziu a náš učiteľ telocviku je profihráč futbalu (1.ligy), takže moja trieda pozostáva väčšinou z chlapcov.
Celkovo škola je dosť veľká a navštevuje ju 1200 študentov. Oproti nám je ďalšie gymnázium, kde mám tiež pár hodín. Čiže dá sa povedať, že je nás dokopy 3000.
Veľmi ma prekvapil systém školy a hlavne to, že som si mohla zvoliť rôzne predmety, ktoré som chcela a koľko hodín z nich. Treba dostať, že naši učitelia sú veľmi vzdelaní a systém vzdelávania tu funguje ako na univerzite. Ďalšou zaujímavosťou je tiež, že sa učíme na iPadoch.
…..
Momentálne navštevujem po škole kurz nemčiny, kde ma zaradili na úroveň C1, čiže naša slovná zásoba naberá na odborných výrazoch z rôznych oblastí.

Essen in Deutschland – Bratwürste

Asi každý viete, že do Nemeckej kuchyne treba zaradiť klobásy či párky a hej, musím potvrdiť, je ich tu viac ako veľa. Čo pre mňa ako vegetariánku nevnímam úplne pozitívne. Ale vždy sa viem nejako vynájsť. Moja mamina je dosť vynaliezavá a vždy mi vymyslí niečo iné, takže netreba sa báť.

Výlety

Za ten mesiac, čo som tu som toho stihla veľmi veľa. Prvý týždeň som hneď navštívila mesto Frankfurt, ktoré si získalo moje srdce a to vďaka moderným štvrtiam, (ktoré naponujú týmto mestom.) Musím uznať, že Rotary je tu veľmi aktívne a každú nedeľu máme nejaký program. Dosť obľúbený šport je tu vodné lyžovanie, na ktoré nás zobrali a stálo to naozaj za to!

A čo stretnutie s Intboudmi…

Stali sme sa super kamarátmi, ktorí sú neustále v kontakte a mám si s nimi stále čo povedať. Organizujú párty a užívajú si tu život. Pýtate sa, ako je to možné po jednom víkende strávenom spolu?… tiež tomu nedokážem uveriť… na ďalší týždeň sme si naplánovali víkendovú párty a o týždeň nato ideme na Germanytour, ktorá bude trvať 11 dní, počas ktorej navštívime 20 miest Nemecka.

✓ To je také malé zhrnutie môjho mesiaca. Treba dostať, že je to len malá časť z toho, čo som zažila. Chcem sa poďakovať Rotary sa taký nezabudnuteľný zážitok a som plná očakávaní, čo ma ešte len čaká. Takúto výmenu by som naozaj dopriala každému.

Další články od Anety

 

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!