Viete, jedlo v Indií sa delí len na dva smery. Buď narazíte na niečo poriadne štipľavé alebo neskutočne sladké. A nie vážne tam nič in between nenájdete. Za to ručím. Určite si poviete, že štipľavé to neznie až tak zle však? Nesprávne. To čo u nás berieme ako štiplavé by sa v Indií považovalo za niečo bez chuti. Aj preto bolo si zvyknúť na jedlo pre mňa hotová sizyfovská úloha. O to ťažšia, že sladké poväčšine nejem a ani neobľubujem a super sladké už vôbec nie. Čiže mi neostávalo nič iné ako si pretrpieť teploty v ústach. Úprimne to až také strašne ale nebolo. Zvykol som si pomerne rýchlo a po zhruba jednom mesiaci som už žiadne problémy v ústach nepociťoval, kto vie prečo, možno my odišli chuťové poháriky, neviem.

Keď sa dostanete cez štiplavosť na rad prichádza ďalšia vec a tou sú sacharidy. Indická kuchyňa sa asi tak z 97 percent zakladá na bezmäsitej strave = žiadne mäso, žiadne bielkoviny. To v podstate znamená, že cez deň príjmete tolko energie zo sacharidov, že je skoro nemožné nepribrať. Bielkoviny – 0 bodov, čiže so fitnes postavou sa tiež môžete rozlúčiť.

Takže pretrpíte štiplavé jedlo a ste rozlúčený s tehličkami ? Super ale to najlepšie ešte len príde. No a tým nie je nič iné ako príbor. Príbor? Aký príbor? No práve, žiadny. Žiadny!? Presne tak. Pripravte sa, že počas vášho ročného pobytu v malebnej krajine zvanej India budete musieť jesť celý rok rukou. Konkrétne pravou, pretože ľavou si utierate zadok, no to už je ale iný príbeh. Jesť rukou je veľmi zaujímavé. Naučí vás to veľa vecí, okrem upevnenia si vzťahu s jedlom aj poriadnu dávku hygieny. Ruky si budete umývať aj 20x do dňa. A keď sa nebodaj porežete a následne máte jesť niečo štiplavé, tak vás Ganesh ochraňuj. Určite to bude zo začiatku vyzerať komicky, aj ja som tak určite vyzeral no po roku si môžem povedať že som to dosiahol až na profesiónalnu úroveň a určite si zaslúžim aj nejaký diplom.

Čo sa už samotného jedla týka tak je veľmi iné ako naše ale veľká časť z neho je fantastická a hodná ochutnania. Tipujem, že väčšina, ktorí čítaju tento článok má asi také poňatie o názvoch Indických jedál ako ja, pred mojim pobytom. Čiže vám nič názvy určite nepovedia. Jedál je samozrejme veľmi veľa ale v host rodinách sa bežne stretnete s rôznymi plackami alebo ryžou podávané z nejakou šťavou či kary a nejakou zeleninou.
Na koniec by som chcel povedať, že aj keď mi dala v určitých pasážach mojej výmeny indická kuchyňa zabrať, tak som ju po pár mesiacoch bral za svoju a teraz mi chýba.

Více článků od Patrika

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!