Hned na druhý deň mojej výmeny sa ma host mama opýtala či chcem ísť do školy. Bol som povinný ísť do školy až na druhý týždeñ ale kedže som nemal veľmi čo robiť tak som šiel.
Tu závisí dlžka vašeho školského roku od vašej školy nie ako na Slovensku že školský rok trvá vždy 10 mesiacov. Napríklad moja škola začína v polovici Marca a končí v Oktobri. Teda maju 4 a pol mesiaca prázdnin.
Chodím do školy 5 dní v týždni od druhej poobede do siedmej večer a v pondelky a piatky o ôsmej večer. Fakt že nemusíte ráno vstávať je síce super ale zase nemáte žiadny voľný čas.
Je to veľká škola. Má asi 1400 študentov. Su to vlastne dve školy. ,,Industrial,, je technická škola a ,,De Comercio,, je ekonomická. Používaju tu istu budovu ale technická škola je doobeda a ekonomická poobede. Ja chodím do ekonomickej.
Ked som prvý krát prišiel do školy tak bolo ťažké sa zorientovať pretože všetko vyzeralo rovnako a bolo to naozaj obrovské. Pri vchode do školy je sekuriťák a v momente čo vojdete do školy už nemôžte ísť von. Až na konci vyučovania. školu od okolitého sveta oddeľuje 3 metrový betonový mur a na ňom ešte ostnatý drôt alebo metrové pletivo. Bezpečnosť by sme mali :D.
Ako veľké pozitívum by som počítal spolužiakov. V triede nás je 23. Traja chlapci a dvadsať dievčat. Je to síce super ale chýba mi tu nejaký mužský kamoš :D. Naozaj su tu všetci na vás milý a snažia sa vám pomôcť. Veľa a radi rozprávaju takže musíte byť pripravený že na vás budu mať veľa otázok. Našťastie pár z nich vie po anglicky. Po väčšine sa na hodinách s nimi rozprávam alebo sa učím z mojej španielskej knihy. A toto píšem uprimne a nie preto že ma donutili, verte mi oni si tie články prekladaju :D.
V škole maju malu kuchyňu pre študentov, bufet, ihrisko kam chodia hrať futbal na prestávkach a hlavne špeciálne schody. V čom su špeciálne ? Na prestávke sa na tie schody zbehne asi 10-15 študentov s veľkými plastovými nádobami na desiatu a maju v nich rôzne koláče, buchty, obložené chleby a rožk atd. A následne ich dealujú ostatným spolužiakom za nejaku almužnu.
O týždeň 22. Septembra sa uskutoční Deň študentov čož sa tu oslavuje trochu bujarejšie. Organizuju to študenti jednotlivých škôl. Uskutočňuje sa to na mieste ktoré sa podobá na veľký kemping. Vstupenka stojí niečo okolo 100 pesos čož je asi 5 eur. Ale je tu aj iné riešenie.
Asi týždeň pred touto akciou sa každý deň cez prestávku koná niečo ako tanečná suťaž. Ide o to že musíte tancovať pred všetkými na vyvýšenom podiu a ten kto bude dostatočne dobrý dostane lístok zadarmo.
Samozrejme že som sa na to dal. Spočiatku som nechcel ale po celodennom tlaku dvadsiatich spolužiačiek som im to musel sľubiť. Takže mi všetci držte palce lebo v čase kedy píšem tento článok ma to o pár hodín čaká.