Pred odchodom na môj výmenný pobyt do Argentíny som si o tejto krajine veľa nezisťoval, a dovolím si povedať, že aj keby tomu tak bolo, zostal by som stáť s vyrazeným dychom. Keby sa ma niekto dnes opýtal, čo sa mi najviac páčilo na Argentíne, určite by moja odpoveď bola “ľudia”. Hneď po prílete som pocítil vrúcnosť a silu juhoamerických vzťahov a prekvapila má rýchlosť, akou si nachádzate nových priateľov. Argentína bola zatiaľ jediné miesto na svete, kde sa mi denne stávalo, že ma v škole, len tak na ulici alebo v autobuse zdravili ľudia, ktorých vôbec nepoznám, a chceli si so mnou spraviť fotku.

Jako superstar

Rok som strávil v hlavnom meste provincie San Juan, čo je asi šesťsto-tisícové mesto v púšti, v ktorom všetci miestni tvrdia, že sa navzájom poznajú. Keďže toto miesto nie je práve turistická destinácia, ako cudzinec z Európy ste pre nich niečo ako superstar, a nikdy sa nemôžete vyhovoriť na to, že nemáte s kým ísť von, pretože pozvánky na víkendové párty sa vám budú len tak hrnúť.

 

Don´t worry, be happy

Argentínci žijú pozvoľným štýlom života a riadia sa heslom “Don´t worry, be happy”. Perú všetko oblečenie spolu na nízkej teplote, doma sa nevyzúvajú a vždy vás vedia rozveseliť. Po krátkom rozhovore s Argentíncom okamžite zabudnete, že máte v živote aj nejaké problémy.

 

Hostitelské rodiny

Počas môjho výmenného pobytu som vystriedal dve host-rodiny. Keďže som zo začiatku nevedel vôbec nič po španielsky a prostredie som nepoznal, s mojou prvou host-rodinou sme sa veľmi rýchlo zblížili, pretože mi pomáhali so španielčinou a tiež spoznávať miestne prostredie. Šesť mesiacov strávených v tejto rodine spôsobil, že som sa stal jej súčasťou a že vždy budem mať u nich dvere otvorené. Taktiež, kvôli mojej spočiatku slabej španielčine, tieto mesiace vygenerovali veľa vtipných situácií (ako napríklad si pred riaditeľkou školy pomýliť španielske slovo pre prikrývku s veľmi nepeknou nadávkou).

Po presťahovaní sa do druhej host-rodiny som už bol schopný plynulo komunikovať po španielsky a vyznal som sa v prostredí, takže už so mnou nemali toľko starostí ako v prvej host-rodine. V tejto rodine som strávil ešte štyri mesiace až do môjho odchodu, a taktiež mi prirástla k srdcu. Dnes ju beriem ako jednu z mojich troch rodín.

Samozrejme by som bol klamal keby som povedal, že som počas toho roku nezažil žiadnu kritickú situáciu alebo konflikt. Dva týždne pred tým, ako som mal odletieť späť na Slovensko, ma moja host-rodina prakticky vyhodila, a vtedy bol čas zistiť či mám v Argentíne ozajstných priateľov, a v núdzi som naozaj spoznal priateľa.

Okamžite sa mi ponúkli viaceré rodiny mojich kamarátov, a vedel som, že nikdy nie som sám. Našťastie sme sa už po jednom dni zmierili a spoločne sme zistili, že pri problémoch života to bola úplne nepodstatná záležitosť a touto skúsenosťou sa náš vzájomný vzťah ešte posilnil.

Škola

Taktiež nikdy nezabudnem na školské dni v Argentíne, výuka nikdy nebola pre mňa väčšou zábavou ako tu. Počas hodiny viac hluku ako na stavenisku, ale nikde som sa nenaučil viac ako tu. Ľudský prístup učiteľov a aktívni študenti (niekedy až príliš) vám zaručene udelia jednu veľkú životnú lekciu.

Pred odletom som si myslel, že mi bude chýbať domov a že si nebudem vedieť zvyknúť na nové prostredie. Ale v krajine, kde je každý váš priateľ a všetci vám hovoria “hermano” (brat), si rýchlo zvyknete a je potom ťažké odísť.

Okrem toho, čo som spomenul, vám Argentína ponúka ešte o mnoho viac. Vedeli ste napríklad, že Argentína je jediná krajina na svete so všetkými prírodnými biotopmi ? Jej prírodné krásy, majestátne Andy, večne zamrznutú Patagóniu a jej nedotknutú panenskú prírodu vám iste ukážu Rotary výlety.

Kvôli tomuto všetkému vám Argentínu vrelo odporúčam, a ak sa pre ňu rozhodnete, bez pochyby sa stane aj vaším druhým domovom, tak ako u mňa.

Další články od Tomáše

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!