Od môjho posledného blogu prešiel nejaký ten čas a tak sa znova hlásim. Živý…zdravý… ale hlavne šťastný . Počas prvého mesiaca som tu toho prežil neuveriteľne veľa a teraz sa to pokúsim všetko zhrnúť. Btw. tú vlajku držím naopak, aby bol vidieť znak (aj keď nie je vidieť ale nevadí).

Škola

Aaa moje obľúbené miesto (rovnako ako aj na Slovensku). Ale nie, povedzme že to tam nie je zlé a výhoda je, že ju nemám ani tak ďaleko (10min. chôdzou). Je tak trochu veľká ,vlastne má 5 poschodí a študuje v nej cca 2300 žiakov. Bola postavená pred 4 rokmi, takže logicky je celkom nová. Školu mám od 8 do 16 ,ale proti mojím spolužiakom je to nič. Žiaci sa tu učia takmer celý deň a čo chodím do školy mesiac, tak chýbal len jeden človek. Celkom morálka nie? A väčšinou majú školu aj počas víkendu. Áno, z tejto stránky je to tu úplne iné.

Som v triede, v ktorej žiaci majú lepšiu čínštinu a angličtinu. To znamená ,že každý môj spolužiak vie ako tak anglicky a každý sa mi snaží pomôcť ,hlavne čo sa čínštiny týka. So svojou triedou som spokojný a aj keď sú spolužiaci o rok mladší, rozumíme si. V triede nás je 40 a pravda je, že som sa ešte s každým nebavil 😀 . Učitelia sú strašne milí a mladí, a nejako ma vlastne ani neriešia. Jasné…na hodinách, na ktorých ako tak rozumiem sa snažím aspoň niečo robiť, ale na takom dejepise sa snívajú najlepšie sny.

Raz do týždňa máme klub. Každý žiak si môže vybrať vlastný klub, podľa toho čoho baví. Ja som si vybral basketbal, ale asi si ho zmením. Nie že by ma basketbal nebavil, ale sú tam ďaleko zaujímavejšie krúžky. Ako napríklad varenie a následné papkanie 😀 . Mimochodom, je tu normálne že ma ostatní žiaci zastavia na chodbe a chcú sa so mnou vyfotiť. Alebo keď im zamávam a ukážem ten môj štramácky úsmev (haha si veríš) tak niektoré začnú pišťať (len baby samozrejme). Berú nás tu ako takú atrakciu.Píšem nás lebo okrem mňa sú na mojej škole ďalší 4 výmenní študenti. Keď to mám zhodnotiť tak do školy chodím celkom rád. Pravda niekedy trvá príliš dlho a ani to vstávanie nie je žiadna výhra…ale nemôže byť všetko perfektné.

Prvý Rotary meeting

Prvý meeting sa konal Yilane, čo je mesto vzdialené asi 100km od New Taipei. Väčšina študentov išla spoločným autobusom rovnako ako ja. Tam som sa prvýkrát zoznámil s ostatnými študentmi z môjho dištriktu. Po príchode sme boli rozdelení do skupín a následne sme sa mali pred všetkými predstaviť. Mal som tú česť ísť prvý. Potom sme si zahrali hry, naučili sa niečo nové z čínštiny a večer sme si aj zatancovali. Na druhý deň sme mali lekcie bojového umenia a vyrábanie tradičného jedla. Na konci sme si vymenili svoje odznaky a vizitky. Bol to super víkend, spoznal som nových ľudí a už teraz sa teším na ďalšie meetingy.

Hokej? Taiwan tour?

Áno, dámy a páni, aj na Taiwane majú hokej :D. Tréningy mám každú sobotu a už som mal aj prvý zápas. Tréningy sú taký chill, väčšinou nás je 12-14 aj s brankármi, zastrieľame si a potom si zahráme proti sebe. Ľad nie je nič extra, a veď ani ja tak nemám si čo sťažovať. Na tréningoch sa dosť nasmejem,lebo také pády čo tu vidím…sa len čudujem že to týpci prežijú 😀 . Po čase by som mal mať viac tréningov ale teraz budem mať cyklistické tréningy. Prečo? Vo Februári idem s otcom a bratom na taký menší výlet. Presnejšie na cestu okolo Taiwanu…logicky na bicykli. Bude to trvať 7 až 9 dní (podľa počasia) a denne prejdeme cca 120km. Veľmi sa teším, pretože Taiwan má veľmi pekné a známe cyklotrasy ,a určite to bude zážitok.

Výletíky

Cez víkend to mám skutočne veselé a väčšinu času ani nie som doma. Chodíme na rôzne miesta a s rodinou ten Taiwan vážne spoznávam…a ak už oni nemôžu, podniknem niečo s výmennými študentmi. Chodíme nakupovať, ideme pozrieť zaujímavé miesta alebo len tak zoberieme bicykle a prevezieme sa.

K výletom. S rodinou sme navštívili geopark, kde je nádherný výhľad na oceán. V tomto geoparku sú  usadené horniny, ktoré sa pôsobením monzúnov a morských vĺn preformovali na rôzne útvary. Skúsil som si aj výrobu keramiky, čo mi teda moc nešlo. Navštívili sme aj Taipei 101. Počasie nám ale v ten deň moc neprialo, tak tam zájdeme ešte raz. Prvýkrát som skúsil golf a myslím , že to nebolo najhoršie (nie ako tá keramika). Cez víkend rodičia doma nevaria a vždy sa teda ideme najesť do nejakej reštaurácie ,čo je úplne super, pretože mám možnosť skúsiť nové jedlá. Na sviatok rodina organizovala barbecue party, ktoré sú tu mimoriadne obľúbené. V ten deň som spoznal príbuzných rodiny, ktorých je vážne veľa a sú úplne super. A neprestávam byť ohúrený tým, koľko jedla sa do nich dá.

Další články od Davida

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!