Taiwan je ostrov vo východnej Ázií o rozlohe 35 000km2, takže také menšie Slovenko. S rozdielom, že tam žije 24mil. obyvateľov. Hlavné mesto Taipei so svojou 6. najvyššou budovou sveta Tapei 101. Čína berie Taiwan ako svoje územie, avšak Taiwan chce byť nezávislý. Preto, ak poviete Taiwancovi že je Číňan, nebude Vás mať príliš v obľube.
 
Výborná cestná a vlaková sieť (High speed rail – do 300km/h). Podľa štatistík majú Taiwanský študenti najlepšiu úroveň matematiky na svete (veď som to aj pociťoval 😀 ) Nádherné turistické chodníky a ešte krajšie scenérie. Bohatá a chutná kuchyňa. Zaujímavá a dych berúca kultúra. Milí a usmievaví ľudia. Dokonca jedna z najbezpečnejších krajín v Ázií. Teda krajina, ako vyšitá na roční výmenný pobyt. Len tá čínština… ale to sa dalo… len čítaj ďalej.
 

Čínština?

 
Prvé mesiace děs a hrůza, ale potom to už išlo…[Konec obtékání textu]Ale preháňam 😀 Ľudia na Taiwane sú veľmi ohľaduplní a veľa ľudí vie hovoriť anglicky, takže som zo začiatku nemal problém. Sám sebe sa čudujem, že som sa dokázal naučiť tie ich obrázky a tony. Po čase som si rozprávanie po čínsky užíval. A oprávnene, veď je to predsa jeden z najťažších jazykov sveta. Úprimne, pomohlo mi, že som často komunikoval so svojimi spolužiakmi a hlavne s mojimi host rodinami. Nekončiace konverzácie, hľadanie si nových slovíčok a fráz v slovníku ,a poučenie sa z chýb ma posúvali v čínštine dopredu. Ten pocit, keď stretnete okoloidúceho, začnete s nim konverzovať a on sa Váspo čase opýta, kde ste sa na Taiwane narodil, pretože si myslel že ste native speaker, ja vážne na nezaplatenie.
 

Aktivity sú dôležité! A aj slovíčko áno…

 
Každý výmenný študent si svoju výmenu z časti formuje, teda zlepšuje alebo zhoršuje. Existuje nespočetne veľa faktorov, ktoré môžu ovplyvniť tvoju výmenu. Jeden z nich je, že sa celkom hodí (ako všade inde v živote…logicky), mať šťastie. Ja som mal šťastia požehnane a ani vo sne by mi nenapadlo, že mi bude umožnené hrať hokej na Taiwane. Na ostrove, kde majú 3 ľadové plochy a z toho jednu v tvare trojuholníka… 😀 ..rovnako, že zvládnem tour okolo Taiwanu za 6 dní! Šport tvoril veľkú časť mojej výmeny. Okrem spomínaného hokeja a bicyklovania, som hrával basketbal, chodil som na spinning, behávať a sem tam do posilňovni. Skúsil som aj golf a bedminton. A to nehovorím o tancovaní (aj keď po tých 5 vystúpeniach som stále hrozný tanečník). Turistík som mal tiež po čase až až. Časť športov a aktivít navrhli moje host rodiny a ja som samozrejme súhlasil. Zato im ešte raz veľmi pekne Ďakujem(to je to spomínané šťastie). Pri týchto aktivitách som spoznal veľa ľudí a mám z nich super zážitky. Tu sa dostávam k mojej pointe, že je veľmi dôležité odpovedať slovíčkom áno. Tým pádom, že som mal toľko aktivít, videl som Taiwan z trochu inej perspektívy. Je potreba byť aktívny a nesedieť zavretý v izbe. Tiež je dôležité si udržovať dobrú náladu a úsmev na tvári, a aj keď to vždy nejde, snaha sa tiež cení.
 
A na záver…Tak teda, bol to úžasný rok na mieste, ktoré sa stalo mojím druhým domovom. Výmena je niečo, čo sa nedá opísať slovami. Treba to len zažiť. Prišiel som iný, vyspelejší, krajší 😀 ale hlavne s pocitom, že rozhodnutie ísť na výmenu bolo to správne. Nech sa Vám všetkým darí, užívajte prítomný moment a budete šťastní. 再見

Další články od Davida

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!