fbpx

První srpnové dny se staly datem, kdy jsme v sedmičlenné skupině účastníků okolo dvacátého roku života, trávili náš prázdninový čas na Rotary campu v Petrohradě, tedy v perle východu, která byla v nedávné historii střediskem osvíceného Ruska. 

V základních propozicích campu bylo jako hlavní téma uvedeno fotografování. Nebudu tajit a dobrovolně se přiznávám, že s focením jsem nikdy neměl nadstandardní vztah a na camp jsem se vydal pouze s vidinou poznání města a hlavně země, o které často slýchám, ale přímému kontaktu jsem se snažil vždy spíše vyhnout. Obavy z mé fotografické neschopnosti byly rychle rozptýleny, se stejným „handicapem“ dorazili i ostatní účastnící a po prožití campu se nebojím tvrdit, že ani pořadatelé fotografy neočekávali. 

Devět dnů, které jsme v Petrohradě strávili, byly časem „obecné turistiky“. Navštívili jsme to nejdůležitější, co toto krásné město nabízí. Ze zcela pochopitelných důvodů šlo spíše o ochutnávku a pokud budeme chtít patřit mezi znalce evropského Ruska, musíme se do „Benátek východu“ vydat po vlastní ose v časech budoucích. Camp nenabídl mnoho částí programu, které předem deklaroval – k naší obecné radosti. Slíbené přednášky profesionálních fotografů zůstaly pouze na psaném plánu a jejich místo zaujal povětšinou očividně improvizovaný program, který přes prvotní obtíže nabídl reálný pohled do života ruských rodin a celé společnosti. Této možnosti jsem si cenil asi nejvíce, na mých předchozích zkušenostech s Rotary jsem pravdivý obraz země často nenacházel. 

Co ke campu říci závěrem? Snad varovat a připravit účastníky campu v následujících letech na základní nešvar, který tento camp přinesl a obávám se, že bude přinášet dále. Hlavní koordinátorka a jednoznačné nejklíčovější člen místního klubu neumí anglicky, což bylo pravděpodobně důvodem velmi špatné komunikace před samotným campem. Po zvládnutí této nepříjemnosti Vás však v Rusku přivítá vždy vstřícná, usměvavá a energická žena, která pro Vás udělá vše, oč požádáte a jazykovou bariéru pravidelně překlenuli členové místního Rotaract klubu. 

Camp nabídl vše, co člověk můžod takto krátkého pobytu očekávat – základní seznámení s místními reáliemi. Základ byl dobrý a jestli se nám camp zapíše do paměti, o tom si účastníci svým přístupem rozhodnou vždy sami. Nám se to myslím povedlo. 

 Jiří Blažek, 21 let, Rotary klub Telč 

Další články o letních táborech

Handicamp 2023
,

Handicamp 2023

11 účastníků, 9 asistentů, 7 dní, 29 horkých malin, nespočet černých vtipů a jeden výjezd záchranky.

Ticino Camp_Emma Hanzova (5)
,

Turistický, kulturní a sportovní kemp Ticino – Bellinzona

Začátkem srpna jsem se na 12 dní vydala za dobrodružstvím do švýcarského italsky mluvícího kantonu

Flanders Summer camp_Jachym Hama (4)
,

Léto v Belgii

Během letošního srpna jsem vyrazil na můj druhý letní tábor s Rotary International. Tentokrát jsem

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 

Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2024/25 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V Itálii, Německu, Francii, Norsku, Holandsku, USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!