Když jsem se loni na jaře dozvěděla, že jedu do Spojených států, v duchu jsem si představovala slunečnou Kalifornii nebo legendární New York. O pár měsíců později jsem se pak ocitla uprostřed kukuřičných polí státu Wisconsin na Středozápadě.

Po tom, co se mě první večer můj counselor zeptal, jestli mám ráda country a skoro za každým rohem se pásla kráva, chtěla jsem nasednout na letadlo zpátky do Prahy, ale nakonec mi Wisconsin přirostl k srdci, dokonce jsem se do něj po výletu z Kalifornie ráda vracela.

Než holka z města přijala venkov za svůj nový domov, uběhla ale dlouhá cesta. Poprvé jsem vzala Wisconsin na milost, když jsem při kempování s host rodiči ochutnala cheese curds, což jsou malé hroudy jednoho z nejlepších sýrů, co jsem kdy jedla. Prodávají se i smažené v místním fast foodu jménem Culver´s. Pokud se někdy ocitnete na Středozápadě, rozhodně si dejte v Culver´s aspoň custard (speciální zmrzlina). Sýry z Wisconsinu jsou obecně velmi dobré, ne nadarmo se mu říká America’s Dairyland (Země mléčných výrobků). Mezi moje oblíbené patří klasický čedar nebo sýrová pomazánka, která je výborná s preclíky a tyčinkami.

Nejkrásnější částí Wisconsinu jsou pro mě jezera. Výlet k jezeru Michigan, které je součástí soustavy Velkých jezer, připomíná dovolenou u moře, ale téměř každé městečko má svoje jezero nebo aspoň řeku Wisconsin či Mississippi. V Beaver Dam, kde jsem bydlela, jsem strávila téměř každý víkend procházkami ke stejnojmennému jezeru s neopakovatelnými západy slunce, hejny pelikánů a v létě dokonce show na vodních lyžích.

Jezera se často využívají také k rybaření, které je tak populární, že jsme ve škole měli i speciální kroužek pro rybaření na ledě. Do kroužku jsem sice nechodila, ale dostala jsem pozvání na lov ryb, tak jsem si to taky zkusila, protože jsem si nechtěla nechat ujít příležitost projít se po zamrzlém jezeře. Byl to opravdu zážitek! Autem jsme dojeli na břeh jezera, pak jsme i s věcmi přeskočili tající okraje jarního jezera na pevný led. Po asi hodinové cestě doprostřed jezera, kdy se mi nějakým zázrakem podařilo neuklouznout, jsme vyvrtali pár děr do ledu na odzkoušení výskytu ryb, a když to vypadalo dobře, postavili jsme si stan a čekali, co ulovíme. Nakonec jsme měli asi jenom dvě ryby, ale aspoň jsem se najedla párků v rohlíku, viděla nádherný západ slunce a to hlavní – prošla jsem se po zamrzlém jezeře, jak jsem si přála!

Ať už se jednalo o lov na jeleny, kvůli kterému si brali lidi volno ze školy, nebo jedné z nejkrásnějších uměleckých galerií ve Státech (ta je největším wisconsinském městě Milwaukee, pokud si chcete udělat výlet), Wisconsin mě nikdy nepřestal překvapovat. Teď jsem doma a Wisconsin mi občas chybí tak, že bych klidně šla i na country concert jenom a bych tam mohla strávit jeden den. Až tam jednou zase přijedu a znovu si projdu kouzelné univerzitní město Madison ležící jak jinak než na jezerech, unikátní stavby F. L. Wrighta nebo si zajdu na oběd do Culver´s.

Další články od Magdalény

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!