O tříděním víkendu na začátku listopadu jsme s mojí hostitelskou rodinou vyrazili do Yosemitského NP.

Protože se tam jede 7 hodin, cestu jsme rozdělili do dvou úseků s přespáním ve Fresnu. Co bylo na této zastávce nejlepší bylo zjištění, že moje rodina nikdy neslyšela o lízátcích Chupa Chups, které nám nabízeli na recepci. Po tom, co jsem začala povídat o tom, jak jsou v Evropě oblíbené, vzali jsme si jich na cestu asi 20.

Protože jsme, jako ostatní návštěvnící Yosemitského NP, jeli do Yosemitského údolí, kde nenajdete ani jeden kopeček, vzali jsme si s sebou kola s úmyslem projet to tak křížem krážem, jak se taky stalo.

Tady v Santa Barbaře je přes den stále okolo 20 stupňů, takže jsem si užívala každý nádech chladného vzduchu prosyceného vůní spadaného listí a podzimu. Park byl nádherný. Představte si spojení hor okolo vás, slunce, zimy (10 stupňů) a stromů oděných ve žluté.

V tomto ročním období nebyla žádná voda ve vodopádech, ale to parku na kráse neubíralo. Skalní stěny lemující údolí jsou populární mezi horolezci a tak jsme jedno dopoledne strávili ve vodorovné poloze na louce s dalekohledem v ruce, hledíce na horolezce.

Co pro mě bylo jedním z nejlepších zážitků bylo setkání s medvědy. Šli jsme po stezce od Vernal Fall, už bylo k večeru a před námi se začala tvořit skupinka lidí. Jejich pozornost upoutala medvědí rodinka, která byla od stezky vzdálená asi 20 metrů. Já viděla maminku se dvěma dětmi a byla jsem jimi naprosto facinovaná, protože jsem medvědy ve volné přírodě ještě nikdy neviděla. Ostatní povídali, že tam byl i jejich obrovský táta, který stál o něco níž. Medvědi tam jen tak stáli, koukali a nastavovali své čenichy směrem k údolí a já se v tu chvíli sama sebe ptala, za čím lidé stále pospíchají. Skoro nekoukáme okolo sebe jako tato huňatá stvoření a možná si ani neuvědomujeme krásu světa. Jsme loutky tažené stále se zrychlujícím světem plným termínů a požadavků.

Zpátky k medvědům. Protože je YNP tak navštěvovaný, medvědi jsou na lidi zvyklí. Schází do kempů, kde hledají jídlo, proto jsou všude rozestavěné speciální železné kontejnery na potraviny. Jídlo se za žádnou cenu nesmí brát sebou do stanu. My naštěstí spali na pokoji, takže jsme se neočekávané noční návštěvy bát nemuseli.

Další články od Alžběty

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!