V lednu jsem měla možnost připojit se spolu s dalšími dvěma výměnnými studentkami k Rotary misi HHART v Dominikánské republice. Tato mise poskytuje lékařskou a dentální péči v haitských vesnicích. Všechno, co HHART dělá, je krásně popsáno na jejich webové stránce: HHART – Hispaniola Humanitarian Assistance and Relief Team. 

Příjezd do Dominikánské republiky byl veselý. Autobus nás vyzvedl z přeplněného letiště a my jsme odjížděli do města Sosúa, kde jsme celý týden bydleli. Po cestě nás provázelo horké počasí, hudba a spousta motorek. Tak si budu Dominikánskou republiku pamatovat jako místo, kde to žije. Bohužel ne všichni mají takové štěstí. V Dominikánské republice žijí haitské komunity, které kvůli tamní politické situaci mají těžké životní podmínky, a těm jsme my přišli pomoct. 

JAK TO FUNGOVALO?
Každý večer jsme se rozdělili do týmu: lékařský tým, zubařský tým, stavební tým a fun tým, který se dále dělil na fluoride tým a opto tým. Tyhle týmy se další den vydaly do nedalekých haitských vesniček. Já jsem měla možnost zúčastnit se všech týmů, až na ten lékařský. První dny jsem byla součástí fun teamu, který do haitských vesnic vždy přivezl omalovánky, švihadla a další hračky pro místní děti. Tenhle tým, i přesto, že nezachraňuje životy, je tým, ze kterého jsem si odnesla nejlepší vzpomínky. I přes jazykovou bariéru nás děti chtěly naučit všechny jejich hry, kreslily nám obrázky a hlavně si chtěly sáhnout na naše vlasy :D. Rotary už několik let pomáhá ve vesnici jménem Congrejo a tenhle rok tam staví stavební tým novou školu. V Congreju jsem potkala malou holčičku jménem Yemile. Yemile si se mnou vždy chtěla hrát, nakreslila mi několik obrázků s našimi jmény a když jsem dětem dávala fluoride na zuby (dětem kolem 6 let jsme dávali fluoride treatment, ano, zahrála jsem si i na zubařku 🙂 ), tak mi pomáhala. Poslední den v téhle vesnici za mnou doběhla s dvěma malými papírky. Yemile nám oběma vytvořila papírové telefony, abychom si mohly volat, až se vrátím zpátky do Kanady. Yemile, jako spousta dalších dětí, žije v chudobě v malém jednopokojovém domku spolu s mnoha dalšími příbuznými. Má omezený přístup k vodě i k elektřině, ale i přesto se mnou chtěla něco sdílet. Byl to jedinečný zážitek a na Yemile nikdy nezapomenu.

 

Zubařský tým

Také jsem měla možnost zúčastnit se zubařského týmu a v dentální klinice v Amigatos jsem pomáhala s dezinfekcí dentálních nástrojů. Musím uznat, že tolik vytrhaných zubů jsem za celý život neviděla. Později jsem si také vyzkoušela, jak to funguje v terénu bez kliniky a musím říct, že klobouk dolů našemu zubařskému týmu. Práce s omezenými možnostmi v extrémních vedrech je opravdu pro ty odvážné.

Náš tým
Určitě musím zmínit všechny Rotariány, kteří tam s námi byli. Všechny nás spojuje stejný cíl a to pomáhat. Nemůžu také zapomenout na naše úžasné překladatele. Ke všemu jsme totiž potřebovali překladatele, kteří umí nejen španělštinu, ale i kreolštinu, což je jazyk, který se mluví v Haiti. Překladatelé haitského původu nám přiblížili, jak v Dominikánské republice žijí a čím si jejich rodiny musí procházet. Přes všechno jsou to velmi pozitivní lidé, se kterými jsme se ihned spřátelili a kteří nám nesmírně pomohli. Navíc s nimi bylo o zábavu postaráno. Nikdy nezapomenu na vybírání dioptrických a slunečních brýlí s Papitem, který by dokázal udat i ty nejšílenější brýle, nebo na Elsona, se kterým jsem pomáhala v dentální klinice a sledovala všechny dentální zákroky. Jim patří největší dík.

Tahle mise mi otevřela oči v mnoha směrech a určitě to je nejlepší zážitek celé mojí výměny. Na Dominikánskou republiku nikdy nezapomenu a doufám, že budu mít šanci ji navštívit znova.

 

 

Další články od Kateřiny

,

Z Kanady do Dominikánské republiky

Příjezd do Dominikánské republiky byl veselý. Autobus nás vyzvedl z přeplněného letiště a my jsme...

,

Kempování v Algonquinu

Hned první víkend v Kanadě jsem měla svůj první “Orientation Meeting” s ostatními výměnnými studenty...

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!