Keby mi niekto pred pár rokmi povedal, že rok 2017/18 strávim v Kolumbii, neverila by som mu. Bol to rok plný zážitkov, skúseností a nových priateľstiev. Krásou výmenných pobytov je, že každý z nich je unikátny. Niekto strávi svoj výmenný pobyt v luxusnej vile na pláži s vlastnou upratovačkou a šoférom, iní majú veľký rodinný dom s bazénom alebo sa dostanete ako ja, na farmu bez internetu a teplej vody.

Keď mi prišla od hosťovskej mami správa, že budem bývať na farme bola som veľmi nadšená. Dozvedela som sa, že budeme mať na farme okolo 2000 prepelíc, asi 70 kráv, sliepky, dvoch psov a mačku.

 

Život na farme

V môj prvý deň príchodu na farmu som bola veľmi prekvapená. K domu viedla kamenná príjazdová cesta. Všade okolo domu boli pasienky pre kravy. Celý pozemok farmy mal okolo 50 hektárov. Bývali sme v tehlovom domčeku, dá sa povedať, že na samote, pretože najbližší susedia boli od nás kilometre vzdialení. Ako všetkých členov na farme domáce práce sa týkali aj mňa. Od ručného dojenia kráv až po zbieranie prepeličích vajíčok.

V môj druhý deň pobytu na farme nám priviezli kobylu Isabel. Od prvej chvíle som si ju zamilovala. Moje prvé hodiny jazdenia prebiehali s rešpektom ku zvieraťu a strachom v očiach. Po získanej praxi som nemala ani najmenší problém osedlať si koňa a vydať sa s ním po hovädzí dobytok.

Na farme sme predávali mlieko, vyrábali syry a jogurty, ktoré neskôr moja host mama predávala. Život na farme z pohľadu ekonomickej situácie vôbec nie je jednoduchý. Aj napriek ťažším životným podmienkam na aké som bola zvyknutá som si donokale výchutnávala svoju výmenu. Nevadilo mi ani dojenie kráv, občasné vyskytnutie sliepok v mojej posteli či obrovské tarantuly alebo šváby v detskej izbe.

Rodina

Rodinu považujem za jednu z najdôležitejších častí výmeny. Počas môjho pobytu som vystriedala dva domovy. Počas celého roka som bola v tej istej rodine a stretávala sa s mojimi rodinnými príslušníkmi počas celého roka. Som im veľmi vďačná za to, že ani kultúrne rozdiely im nebránili v tom, aby ma považovali ako právoplatného člena rodiny. Bola som súčasťou obrovskej rodiny, predstavte si, že len na Vianoce sme boli 80. Strašne sa mi páčilo ako všetci držia spolu, podporujú sa a stretávajú. Vytvorili mi dokonalé prostredie pre prežitie mojej výmeny.

Škola

Bola som na bilingválnom gymnáziu s americkým školským systémom. Keď mala drvivá väčšina trojmesačné zimné prázdniny, tak mi sme v škole zarezávali. Moja škola odo mňa vyžadovala stopercentnú účasť na hodinách. Škola mi dala štipendium na celý školský rok, v prípade že by som mala menej ako 65 percent z hociktorého predmetu sa musela moja rodina zaviazať, že to preplatí. Aby toho nebolo málo dostala som sa do maturitného ročníka, v ktorom ma neminula ani maturita. Zo začiatku nebolo moc jednoduché študovať v španielčine a angličtine. Veľakrát sa mi na hodinách zatvárali oči a mala som problémy dávať pozor. Moja škola bola strašne dlhá, začínala ráno o siedmej a bývala do štvrtej poobede. Do školy ma vozievali rodičia každý deň s mojou host sestrou. Veľmi sa mi páčili vzťahy medzi profesormi a žiakmi, ktoré boli veľmi otvorené a priateľské. Mala som veľmi zlatých spolužiakov a učiteľov, ktorí mi pomohli vždy, keď som to potrebovala.

Cestovanie

Už hneď druhý týždeň ma hosťovská rodina zobrala na môj prvý výlet po Kolumbii. Išli sme odprevadiť host brata na letisko do Bogoty, čo z môjho mesta trvalo asi 7 hodín autom. Od začiatku môjho pobytu som ochutnávala nové a netradičné chute. V Bogote nám so sestrou kúpili takzvané hormigas culonas, čo sú v preklade mravce s veľkým zadkom. Veľa ľudí hovorí, že chutia ako arašidy, mne to tak ale neprišlo. Z Bogoty sme smerovali ďalších sedem hodín do Medelínu. V nádhernom meste ako je Medelín som mala možnosť vidieť Feria de las flores, čo je niečo ako sviatok kvetín. Ľudia nosia na chrbtoch obrazce vytvorené zo živých kvetín, ktoré môžu vážiť viac ako 100 kilogramov. Okrem tohto nádherného výletu som precestovala v Kolumbii veľa kilometrov. Od nádherných pláží Karibského mora až po hranice Ekvádoru. Kolumbia je krásna krajina s obrovskou biodiverzitou.

Nakoniec chcem povedať, že keď dostanete na svojej výmene niečo iné ako ste zvyknutí, tešte sa z kadžej veci ako ja. Presne o tom je výmenný pobyt – o prispôsobení sa a získavaní nových skúseností. Koľko ľudí môže povedať, že sa v Kolumbii naučilo dojiť kravy?

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!