Začalo to skvělými meetingy s úžasnými lidmi, nepříjemným papírováním, hromadou hodin strávených přemýšlením, či do toho jít a další měsíce ve stresu jestli se dostanu do Skandinávie nebo ne. Po několika měsících všechno vyšlo a já odletěl vstříc nejlepšímu dobrodružství v mém životě.

Má preference byla Skandinávie a pak Mexiko, dlouhou dobu jsem nevěděl, jak to vlastně dopadne, protože s výměnou z ČR po Evropě je to docela komplikovanější. Nejvíc jsem si přál Norsko plné vysokých hor a fjordů. Hodně lidí o mém šíleném plánu nevědělo, protože jsem netušil, kam přesně poletím a nechtěl jsem dělat zbytečný rozruch v mém okolí. Většině lidí, krom mých blízkých přátel jsem to oznámil asi tři měsíce před odletem.

 

Tvoje hostující země bude Finsko

Jednoho dne mi přišel email, kde bylo napsáno ,, Tvoje hostující země bude Finsko”, byl jsem tak šťastný a překvapený, že to nejde ani slovy popsat. Ve Finsku nás Rotary uvítalo v Karkku, kde jsme strávili nezapomenutelný týden se všemi výměnnými studenty ve Finsku. Učili jsme se tam jak jazyk, tak jsme se seznamovali, hráli spoustu her a zjišťovali jak to chodí ve Finsku.

V mé nové škole všechny výměnné studenty uvítali v obrovské multifunkční hale, bylo to moc pěkné, byli na nás milí a se vším nám pomohli.
Běžní Finové jsou hodně ostýchaví, docela chladní, skoro vůbec si nepodávají ruce a moc se nemají potřebu zdravit, když se potkají. Jsou upřímní. U hledání nových přátel musíte být vytrvalí a dát jim čas, než vás přijmou mezi sebe a ostatní, je to velmi náročné, ale když vám otevřou vrátka po pomyslné cestičce, máte skvělé přátele, kteří na vás nedají dopustit. Ve Finsku byly velmi dlouhé noci, ale po skončení zimy se dny protáhly a v červnu už byly jen bílé noci. Zažil jsem nejkrásnější zimu v mém životě, takovou tu nefalšovanou dlouhou zimu plnou sněhu. V zimě jsem si nejvíc užil sportovní běžkování, hokeje s přáteli a bruslení na jezerech či moři. Život tam je podobný tomu našemu až na pár věcí, třeba počasí v zimě bylo přes den kolem – 15° a nejhůř -23° za to v květnu krásných 26 stupňů.

Školní systém

Ve Finsku nedám dopustit na školní systém, který je velmi promyšlený a za školní systém v Česku jsem se tak styděl. Dále musím vyzdvihnout finskou sauna bez, které Fin neudělá ani ránu, ta mi v Česku chybí po mých přátelích ze všeho nejvíce. Každý dům vlastní saunu dokonce někdy i dvě dřevěnou, elektrickou či výřivku. Mnoho Finů vlastní taky takzvanou ,,Mökki” ,,letní chatu”. Jsou to trošku taky takový chalupáři jako Češi. Že je Finsko zemí tisíců jezer asi nemusím ani připomínat. Nikdy jsem neviděl tak obrovskou soustavu jezer. Jsou tak průzračně čisté, že jsem tomu ani že začátku nechtěl věřit.

Ach, tak se mi to tom finském životním stylu, lidech, rybaření uprostřed jezer a přírodě stýská. Úžasné přátele jsem poznal a ty zážitky s nimi, nikdy nezapomenu. Než jsem odjel do Finska, tak mi Finsko nepřišlo nikterak víc zajímavé jako třeba Pobaltské státy, ale to se změnilo a krom studování finštiny jako jazyka takového jsem si díky výměně a Rotary, která mi to umožnila Finsko doslova zamiloval. Děkuji

Další články od Martina

Studium v zahraničí

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 

Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2023/24 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V Itálii, Německu, Francii, Norsku, Holandsku, USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!