COLOMBIA 🇨🇴

Krajina plná vynikajúceho jedla, prenádhernej prírody, mnohotvárnej kultúry a skvelých, radostných ľudí, ktorí úžasne tancujú, nikdy sa nestresujú a žijú prítomnosťou. Miesto, kde čas beží vždy neskoro a kde sa aj vodný vír točí do opačnej strany. Presne tu (vo výške 2530 m.n.m.) trávim tento školský rok svoju Rotary kultúrnu výmenu.

Je toľko vecí, ktoré by sa o Kolumbii dali povedať. Som tu už vyše 3 mesiace, no stále ma prekvapuje jej všemožná každodennosť. Že sa použitý toaletný papier hádže do koša, že teplá voda v umývadle je veľkou vymoženosťou a v sprche sa na ňu čaká, že sa voda z kohútika nesmie piť, že nemajú radiátory a ráno chodia do školy/práce s mokrými vlasmi, hoci je tu permanentne zima, že sa občas kvôli znečisteniu ovzdušia na ulici nedá dýchať, že si nemôžete len tak vonku vytiahnuť mobil, že všetci vedia tancovať a málokedy stretnete chlapca, ktorý nerád tancuje, že je tu príroda krajšia ako na Slovensku (a o ženách by sa tiež dalo diskutovať), že sa ľudia netrápia pre zbytočnosti, že sa im zdá Slovensko strašne *chévere* a všetci hovoria: „Čo tu ešte robíme, poďme na Slovensko“, že dostanete pusu od niekoho, koho ste práve spoznali a je to normálne… Toto je len omrvinka z rozmanitého koláča, ktorý Kolumbia ponúka všetkým zvedavcom, ktorí sa odvážia ochutnať jej ohromujúcu príchuť.


Všetko je tu totálne INÉ, no zistila som, že iné neznamená zlé (ako to väčšinou používajú výmenní študenti, keď sa im niečo nepáči, no nechcú pôsobiť urážlivo). Iné znamená len niečo, na čo nie sme zvyknutí a ja som tu na to, aby som si zvykla. Asi o tom je kultúrna výmena. A hoci sa mi stávajú také veci ako že som umývala riad s prípravkom na dlážky, lebo sa viacej podobal na Jar ako to, čo oni používajú na umývanie tanierov, každým dňom sa učím realitou a stávam sa viac a viac kolumbijskou.

*chévere* – typicky každodenné kolumbijské slovo s významom kúl, super, skvelé, úžasné.

Další články od Doroty

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!