fbpx

Ani sa nezdá, že je tomu už niečo vyše roka, čo našu domácnosť opustila posledná výmenná študentka Emma zo Spojených štátov. Pred ňou u nás po tri mesiace pobudli Bruna z Brazílie a Luis pochádzajúci z Mexika. Stále, aj dnes sa nám často v mnohých situáciách vynárajú spomienky na spoločné zážitky so zahraničnými študentmi, ktorých bolo neúrekom.

Keďže išlo o našu prvú výmenu, spočiatku sme mali mierne obavy týkajúce sa napr. jazykovej bariéry, no boli sme plní očakávaní. Časom sa nám však vďaka ľudskému prístupu, humoru a tolerancii podarilo preklenúť tie drobné kultúrne rozdiely a sme presvedčení, že študenti sa v našej rodine rýchlo aklimatizovali a cítili sa ako doma. Čas, ktorý sme spoločne strávili či už pri rôznych aktivitách alebo v pohodlí domova, bezpochyby viedol k vzájomnému obohateniu a vytvoreniu priateľstva.

O vtipné momenty nebola núdza napr. vo Vysokých Tatrách, kde Luisa očaril pohľad na hmlu, ktorú videl po prvýkrát v živote. S ním sa nám spájajú aj spomienky na Vianočné sviatky, ktoré u nás prežil. Podieľal sa na zdobení stromčeka a veľmi chválil štedrú večeru, konkrétne opekance s makom a kapustnicu. Mal totiž veľmi rád jedlá  z kyslej kapusty, klobásu a všetko, čo obsahovalo mak.

Bruna sa zase pochopiteľne na Slovensku  stretla premiérovo so snehom  a veľmi sa jej páčil. Dokonca sa naučila obstojne lyžovať. Taktiež ju neskutočne očaril výlet na Oravskom hrade, kam sme ju vzali počas zimnej lyžovačky na Orave.

Emma bola unesená krásou nášho mesta- Košíc, ktoré mali v tom čase zároveň štatút Európskeho hlavného mesta kultúry. Emme v USA určite chýba  naša mestská hromadná doprava, veľmi ju oceňovala, pretože v rodnej krajine sa bez auta  nemôže  nikam sama pohnúť. My sme si na oplátku utvorili presnejší obraz o Mexiku, Brazílii a USA z ich detailného  rozprávania o ich krajine.

Veríme, že Luis, Bruna a Emma, ktorých sme si obľúbili nielen my, ako jedna z ich hosťovských rodín, ale aj naši príbuzní, mnohí známi, ich slovenskí spolužiaci z gymnázia a široké okolie, sa tu cítili ako doma a vnímajú skúsenosť výmeny rovnako pozitívne ako my.

Další články od hostitelských rodin

,

Martina Petříková: Výjimečný rok s Cayman Nelson

Životní styl rodiny Cayman v USA se od toho našeho příliš nelišil. Domnívám se tedy, že pobyt v...

,

Host-rodina aneb jak jsme ke třem dcerám přišli

Každá z holek byla jiná i v přístupu k poznávání nových věcí, v přístupu k trávení volného času...

,

Stloukalovi: Náš  život s Casey

A co hostování dalo nám? Znovu jsme objevili turistění, když jsme společně zdolali Lysou horu či...

,

Stát se může ledacos … a stojí to za to!

Jsme Rotary velmi vděčni za možnost být host rodiči. Původně jsme hostování vnímali jako něco, co...

,

Fafrákovi: Ako sa naša rodina rozrástla

Prvé dni sme mali celý dom oblepený dvojjazyčnými lístočkami. Em sa učila po slovensky a naša dcéra...

,

Náš život s Emily

Obavy z jazykovej bariery, z toho, či sa jej bude u nás páčiť, či jej nebude chýbať neaký seberovný...

,

Mládkovi: Montana není pouze stát v USA

Spotřeba čaje a sirupu díky neustálé přípravě Montanou vzrostla. Nemocnost se vyřešila návštěvou...

,

Vítkovi: Jaké to je být host rodinou?

Osobně jsem byla nadšená z toho, že u nás někdo bude rok bydlet. Rodiče z toho byli trochu...

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!