Pár ľudí mi písalo, že by sa chceli dozvedieť niečo viac o mojom meste v ktorom bývam a celkovo o Bolívií. Takže som sa rozhodla, že tento blog zameriam trošku aj na to.

Ako už možno niektorý viete, tak moje mesto sa volá Santa Cruz de la Sierra. Je to najväčšie mesto v celej Bolívií, ktoré má necelý 1,5 milióna obyvateľov, čo je asi tak 25-krát viac ako má Trenčín a rozlohou je väčšia tak 15-krát. To mesto je fakt obrovské a nájdete tu asi všetko na čo si len spomeniete. Je centrom produktivity celej Bolívie pretože sa tu vyrába úplne všetko (mäso, syr, ryža,…), ale za to je tu všetko raz tak drahé a nenájdete tu moc pekne upravených parkov, námestí alebo iných miest, kde sa môžete stretávať s kamarátmi ako v ostatných mestách Bolívie. Je tu jedno hlavné námestie s katedrálou, a inak nič také. Z mestskej hromadnej dopravy, tu fungujú jedine autobusy alebo ako to tu nazýva “micro”, ktoré vôbec nie sú také ako u nás. Nemajú zastávky, ale vy si jednoducho nájdete v aplikácií s názvom Cruzero kam chcete ísť a ono vám to vyhľadá čísla liniek aj s trasou daného micra. Vy sa potom už len postavíte na kraj cesty, kadiaľ vaše micro ide a len naňho zamávate keď pôjde okolo a on vám zastaví. Keď chcete vystúpiť, len zakričíte. Nič zložité, len je treba sa zorientovať. Cez deň to nie je vôbec nebezpečné, len je treba si dávať pozor na veci. Avšak v noci by som to radšej neskúšala. Nechcem tím povedať, že je to tu nebezpečné, ale treba sa naučiť určité pravidlá bezpečnosti a potom nemáte nijaký problém. Ja sama som sa už naučila ako-tak micro používať a nikdy som nemala o seba strach (nikdy! nikde!).

A čo som robila ja? Okrem toho, že som chodila do školy, na hodiny španielčiny, jedla veľa acai, chodila von s kamarátmi, bola na pár párty a rodinných oslavách? Jednou s ďalších aktivít bol meeting so všetkými výmennými študentami v Santa Cruz, kde nám bývalí výmenní študenti aj s ostatnými ľuďmi s Rotaractu pripravili program. Ukázali nám mesto, pár pekných miest, vysvetlili ako používať micro, navštívili sme múzeum, porozprávali veľa zaujímavostí a bolo to super! Celé sme to zakončili obedom v miestnej reštaurácií, kde som už ja musela odísť pretože som šla na párty s mojimi spolužiakmi, ale ostatný šli po obede ešte do domu jedného z bývalých výmenných študentov a robili empanadas.

Ďalej som bola s rodinou na výlete v mestečku Cotoca, kde sme sa poprechádzali po námestí, pozreli trhovisko a šli sme sa najesť. Myslím, že toľko sladkého ako v tento deň som asi nikdy nezjedla. Lebo ja predsa musím ochutnať všetko. Vôbec sa nečudujem, prečo ma potom bolelo brucho😃. Avšak poviem vám, stálo to za to! No a toto sladké je jeden z dôvodov, prečo sa mojou ďalšou aktivitou stalo chodenie do fitka. Ale nie je to fitko ako fitko. Zaplatíte si tu mesačný vstup (ktorý stojí asi tak zhruba ako na SK v priemernom fitness centre) a možete tu ísť koľko krát chcete a cvičiť ako dlho chcete. Dá sa tu posilovať na strojoch, ísť na tréning crossfitu, zumby, boxu, muay thai, spinningu atď. (a všetky tieto tréningy sú s trénerom). Ďalej je tu aj sauna s bazénom. Takže môj taký bežný deň je, že prídem cca o 18, idem cvičiť, potom crossfit, zumba, sauna s bazénom a odchádzam spokojná o 21:30. Prídem domov, najem sa a idem spať. Nechodím tam už len z toho dôvodu, že chcem nejako vyzerať, ale našla som si tu veľa nových kamarátov, vďaka ktorým ma to baví.

A teraz v posledný víkend, už som sa konečne k tomu dostala, sme mali prvý oficiálny rotary meeting so všetkými výmennými študentami v Bolívií a bolo to MEGA! Sú tu študenti z rôzbych krajín, ako napríklad Belgicko, Dánsko, Švajčiarsko, Nemecko, USA, Kanada, Bermudy a Francúzsko. 3 dni a 2 noci sme všetci spolu strávili v mestečku Samaipata, neďaleko od Santa Cruz. Videli sme kus úžasnej bolívskej prírody, El Fuerte (čo je také menšie Machu Picchu), vodopády (niektorí sa dokonca v nich okúpali). A aj napriek tomu, že nám tu takmer celý čas pršalo, sme si to parádne všetci užili a veľmi sme sa zblížili. Nemôžem sa dočkať na ďalší takýto meeting, kedy budeme opäť všetci spolu!

Tak to je všetko, čo som mala dnes na srdci. Ak ste dočítali do konca, hoďte like alebo mi napíšte váš názor. Budem rada ako vždy. 😊

Další články od Kamily

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!