Západní Austrálie, Bunbury… když jsem se dozvěděl, že tam jedu, převládaly v naprosté většině pocity nadšení a teď můžu říci, Austrálie mě rozhodně nezklamala. Už na letišti jsem poznal, jak vřelí a kamarádští Australani jsou.

Svých 12 měsíců jsem strávil celkem u 4 hostitelských rodin. Každá byla jiná a musel jsem si u každé zvykat na různé věci, ale všechny rodiny měly jedno společné. Vyšly vstříc a i přes občasná nedorozumění, jsme si “sedli”.

V letadle, na cestě za klokany, jsem měl zvláštní pocit. Někdo by to bral jako nervozitu, ale já to bral více pozitivně a říkal jsem si, že to je nadšení. Cíl byl, aby nadšení do všeho vydrželo celý rok.

Rozmanitá Austrálie

Austrálie jako země, nemusí mít zas tak dlouhou historii, ale její rozmanitost stojí za to. Během výletů s rodinami a výletů s Rotary, jsem brzy poznal, že v Austrálii je toho spousta k objevování. Počasí se různí, ale věřte mi, v létě je hooodně velké vedro a nenajdete tu jediného Australana, který by se opaloval. V zimě, na druhou stranu, zase skoro pořád prší. Nee, že by mi to vadilo, déšť zbožňuju a velká vedra mi pomohla lépe snášet ty aktuální v Česku.

Výlety

Kdybych měl “vypíchnout“ určitou akci, tak by to určitě byl “North Safari Trip“. Sedmnácti denní výlet od Perthu (hl. město) na sever!
Musím Vám říci, to bylo něco! Opravdu, nikdy bych si nemohl představit, jak se australská krajina může měnit, kolik zajímavých zvířat můžete potkat a kolik dobrodružství se dá zažít s partou dalších kluků a holek, které jste třeba předtím nikdy v životě neviděli!
Opravdu, parta lidí na tom byla ta nejlepší věc.

Škola

Škola byla parádní. S učiteli nebyl žádný problém a kámošů jsem tam měl také plno. Na školu chodilo okolo 550 studentů a valná většina holky (což mi rozhodně nevadilo :D). Přístup ke studentům byl také dosti odlišný, více kamarádský. Oslovujete se křestním jménem a můžete cokoli, kdykoli diskutovat. Do výuky jsem se zapojoval jako normální Australan. Sice se mi dostávalo občasných úlev, ale v žádném případě to nebylo nic nedělání :D. Škola byla od 8:40/9:00 až do 1:40/3:10. Což znamenalo, že přispání si bylo možné :D.

Zážitky

Jedním z největších zažitků mé výměny musí být rozhodně i AFL (Footy, Aussie rules football). Naprosto unikátní sport, který se právě jinde než v Austrálii nehraje. Jde o mix rugby a fotbalu. Hraje se s šišatým míčem a na ovalném hřišti. Cílem je skórovat nejvíce bodů (6 za gól, 1 za tyč nebo jen přenesení přes lajnu- behind). Aussie tento sport úplně zbožňují, na větší zápasy může chodit i 75 000 lidí a na finále dokonce 100 000 (víc už se ani nevejde). Na finále mají dokonce státní svátek :DDD.

Výměna není dovolená, ale výzva. Naučila mne být více společenský, nebát se neznáma, naopak se na něj těšit a vyhledávat ho, sebevědoměji teď komunikuji v angličtině, mám větší porozumění pro jiné národnosti a jiné kultury.
Také to pro mne byla velice obohacující zkušenost a zkušenost, na kterou budu velice rád vzpomínat. Skamarádil jsem se tam s mnoha lidmi a vůbec nebylo lehké odcházet. Děkuju

Další články od Matyáše

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!