Největším snem, který mi Rotary mohlo splnit, bylo jet na výměnu! Zprostředkovali mi nejlepší rok mého života. A pouhým posláním přes oceán to rozhodně neskončilo, tím to všechno teprve začalo.

Můj hostující klub v Americe, mimo jiné 8. nejstarší klub na světě, si dávno před tím, než jsem přijel, zjistil, co mám rád a co mě baví. Jediný způsob, jak jim to sdělit, je napsat dobrý studentský dopis. Dejte si na něm záležet!

Můj největší koníček není úplně typický – rád pozoruji ptáky. Ani mě nenapadlo, že bych v Americe poznal někoho podobného, ale můj klub se činil :D. Hned na prvním meetingu mě seznámili s rotariánem Fredem, který mě dostal na starost. Hned jsme začali plánovat náš první výlet. Náš cíl byl Skagit County na sever od Tacomy. Jeli jsme s nějakým místním ptáčkařským klubem, o kterém jsem do té doby nic nevěděl. Když jsem ale řekl, že jsem výměnný student z Rotary, hned to prolomilo ledy (dokonce jsem tam poznal i další Rotariány).

Celý den se mi věnovali a učili mě všechny nové ptáky, které jsem do té doby nikdy v životě neviděl. Na konci dne mi řekli, že to byl vlastně jenom test, jestli má smysl mě brát i jinam. Obstál jsem. 😀 Díky tomu, že jsem projevoval fakt velký zájem, začali mě s sebou brát všude.

Projezdili jsem spolu celý Washington! Sedmkrát jsem byl ve východním Washingtonu, kam se žádný jiný student nepodíval. Je to jiný kraj, za celý den tam nepotkáte ani živáčka – velký rozdíl proti přecpaným dálnicím u Seattlu. Dokonce kvůli mně přeložili datum výletu, který byl domluvený půl roku dopředu. Bylo to šílené!

Pomáhal jsem také se 118. ročníkem Christmas Bird Count (vánočního sčítání ptáků). Psali o nás i v novinách . Dokonce mne pozvali do místního muzea a pustili mě do všech jejich sbírek. Pro zajímavost, ředitel tohoto muzea, Dennis Paulson, není jenom nejuznávanější ornitolog ve státě, ale taky pojmenoval jeden druh vážky po známém českém zpěvákovi a vážkaři Danu Bártovi. Svět je opravdu malý!

Na konci mého výměnného roku jsem měl svůj Velký den – pokus o pozorování největšího počtu druhů ptáků v jediném dni. Kromě toho, že to byl úžasný zážitek, se mi díky tomu povedlo vybrat skoro 17 000 Kč pro místní ornitologickou společnost Audubon. Nakonec jsem můj velký rok zakončil s 222 druhy ptáků.

Když si něco vysníte, Rotary Vám to pomůže splnit!

Další články od Mikuláše

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!