fbpx

Začátkem srpna jsem se na 12 dní vydala za dobrodružstvím do švýcarského italsky mluvícího kantonu Ticino. Konkrétně do hlavního města tohoto regionu Bellinzony, kde jsme objevovali jak zvyklosti a kulturu tamního života, tak nekonečné krásy přírody a hor, které nás celým pobytem doprovázely. Díky báječně nabitému programu jsme neměli ani chvilku času nazbyt

Ačkoliv se ani zdaleka nedá slovy vystihnout atmosféra a nespočet zážitků, kterých všichni účastníci kempu nabyli, bych přála všem nadšeným a motivovaným mladým lidem to štěstí se na podobný kemp s Rotary vydat. Před tím, než jsem do Švýcarska dorazila jsem sice měla jakési povědomí o tom, co nás čeká za program a co všechno si budeme moct vyzkoušet, ale to jsem ještě netušila jaký ohromný dar si domu opravdu povezu. Jako skvělá parta 24 mladých lidí z 16 různých koutů světa jsme totiž všichni na vlastní kůži poznali, co je to multikulturní dialog a jak nesmírně důležitý je jeho význam. Není totiž důležité se o ostatních státech učit jen ve škole, ale opravdu se dostat do styku s lidmi z ostatních zemí.

 

Ticino Camp_Emma Hanzova (1)
Ticino Camp_Emma Hanzova (7)

Teď však několik slov k samotnému programu. První den jsme zažili podívanou na švýcarské oslavy státního svátku ve městě Lugano s úžasnou show ohňostrojů. Dále jsme navštívili bývalou obrannou pevnost Sasso San Gottardo, která za 2. světové války sloužila jako případný úkryt švýcarskému lidu. Po vyčerpávajícím výšlapu do 2000 metrů jsme přenocovali ve stanech za doprovodu kravských zvonů a za úsvitu si přivstali na přímý přenos dojení švýcarských krav s ochutnávkou čerstvého mléka.

Nasbírali jsme také plno nových dovedností v lanovém parku San Bernardino, plachtili na jednom z velkých švýcarských jezer, přičemž jsme se zchladili jak přímo v jezeře, tak aquaparku, kterému předcházel gastronomický zážitek v luxusní restauraci. Během kempu jsme nezapomněli ani na pravé italské gelato a podívanou výroby švýcarské čokolády a mléčných výrobků.

Ticino Camp_Emma Hanzova (2)

Zážitek, který se mi však naprosto vryl do paměti je noční sledování planet s významným italským astronomem a návštěva filmového festivalu v Locarnu. Tam jsme měli možnost se projít po červeném koberci a zhlédnout světovou premiéru belgického filmu za přítomnosti režisérky a hlavních herců (s nimiž jsme po skončení neotáleli si udělat fotku:).

Ještě jednou velké díky všem organizátorům a Rotariánům za tolik péče.

Arrivederci Ticino!

Emma Hanzlová, 17 let, RC Praha City

 

Další články o letních táborech

 

Hlavní náplní tábora byla turistika
,

Valtellina Iron Camp

I letos se Rotary club Sondrio rozhodl uspořádat letní tábor, ovšem v trochu jiné podobě než každý

Účastníci kempu
,

Youth Camp Roslagen

Během týdenního pobytu ve druhé polovině srpna jsme prozkoumali Stockholm s místním průvodcem, který

S kamarády z celého světa v Berlíně

Discover North Germany

Prvý týždeň som strávila v host family, kde som mohla vidieť asi ako funguje ich normálny život.

Street-food večeře
,

Discover Anatolia XVIII

Společně jsme poznali místní kulturu a seznámili se s místními obyvateli, díky kterým jsme pocítili

Lariano Trekking
,

Lariano Trekking Camp

Na začátku července…

Ice to Lake Camp aneb prázdniny ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku
,

Od ledovce k jezeru

Prví část kempu se soustředila na „hands-on“ aktivity. Náplní byla pomoc horským farmářům s údržbou

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!