Pred 10 mesiacmi som začínala toto dobrodružstvo a už sa aj končí. Som opäť doma, na Slovensku. Kufor vybalený a ja sa pomaly opäť zabývavam. Je zvláštne zabývavať sa doma. Až tak veľa sa toho tu našťastie nezmenilo, takže to nie je také ťažké. Zvykne sa hovoriť o reverznom kultúrnom šoku, keď sa výmenný študent vráti domov. Nič také však zatiaľ nepociťujem. Aj keď bol môj rok na výmene skvelý, byť opäť doma je veľmi príjemné.

Cítim sa tak, akoby zo mňa opadol istý stres. Byť opäť so svojou rodinou, s ľudmi ktorí sa o vás postarajú nech sa deje čokoľvek, je veľmi obľahčujúce. Výmenu som úpešne dokončila a domov som tentokrát doletela bez zmeškaných lietadiel. A to je už niečo 🙂 Za jeden rok sa toho nestane a nezmení až príšerne veľa. Hovoria mi, že som sa vraj nezmenila ani ja. Súhlasím, že navonok možno nie, ale sama viem, že výmena mi dala mnoho po osobnostnej stránke. Človek sa najlepšie spozná v cuzdine a najlepšie sa naučí žiť, ak to musí zvládnuť na vlastnú päsť. Samej sa mi nechce veriť, ako sa zdá, že tých 10 mesiacov tak rýchlo prešlo. No je to tak, sedím doma (o piatej ráno, na Taiwane už je skoro obed a takže ja už neviem spať) a píšem posledný článok.

Som veľmi vďačná, že som mohla zažiť tento rok v zahraničí, naučiť sa nový jazyk, kultúru a spoznať mnoho skvelých ľudí. Vďaka patrí najmä mojim rodičom, ktorí si párkrát museli vypočuť akí sú zlí, či sú normálni a ako mi to mohli dovoliť. Opak je pravdou a práve rodičia, čo dovolia deťom vyletieť z hniezda keď nastane správna príležitosť, sú najlepší. Práve aj pobyt v zahraničí ma presvedčil o tom, že hoci sponávanie krajín je úžasné, od toho hniezda už tak ďaleko odísť nechcem a že patrím sem. No a samozrejme vďaka patrí aj veľa ďalším ľudom, ktorí sa pričinili o to, aby som na Taiwan mohla ísť, mala kde bývať, čo jesť a čo robiť.

Na Taiwan sa určite chcem niekedy vrátiť. Je to môj druhý domov, krásna krajina, ktorú bude jednoduchšie spoznávať bez obmedzujúcich rotary pravidiel. A taktiež, mám tam svoje ďalšie rodiny. Veľa vecí mi bude určite chýbať, no času na rozjímanie asi veľa ani nebude, keďže je predomnou leto, prázdniny, potom komisionálne skúšky a maturitný ročník. Aj vďaka výmene mám však motiváciu a odhodlanie pustiť sa do toho všetkého s úsmevom, pretože nič, čo sa dá spraviť, nie je také náročné, aby to bolo nemožné. 🙂

Ďakujem čitateľom, ktorí mali záujem čítať si tieto moje zápisky. Verím, že to nebolo úplne nudné a že okrem pekných spomienok pre mňa, bude tento blog aj naďalej slúžiť ľudom, ktorí sa zaujímajú o výmenný pobyt, špeciálne o pobyt na Taiwane. To je odomňa všetko. Tak ahojte a užívajte krásne leto, či už sa radíte k tým, čo majú prázdniny alebo nie, leto stále môže byť super!

P.S.: Že v lete je horúco? Verte mi, tu na Slovensku je veľmi príjemne 🙂 Jeden ďalší dôvod prečo je byť doma tak fajn.

Další články od Báry

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!