Keď som sa začala zaujímať o pobyt v zahraničí, ani by mi nenapadlo, že svoj rok nakoniec strávim na Taiwane. Táto krajina ma však na meetingoch natoľko zaujala, že som si ju umiestnila do rebríčka preferencií, a tak sa teda stalo, že som koncom leta 2017 vycestovala práve tam.

Jedna veľká výzva

Taiwan, to vám teda poviem, je jedna veľká výzva. Je to niečo celkom odlišné od toho, čo poznáme a na čo sme zvyknutí. A práve to je na tom úžasné. Kultúra, mentalita ľudí, ich spôsoby a v neposlednom rade jazyk – čínština, to všetko otvára človeku obrovské možnosti na spoznávanie, rozširovanie svojho obzoru a prekonávanie samého seba. Na Taiwane som zistila, že aj to, čo sa zdá byť nemožné, nakoniec možné je. Príkladom môže byť práve tá čínština, ktorú sa mi nejakým zázrakom podarilo zvládnuť na úroveň B1, pričom pred výmenou som vedela iba základné frázy.

Taiwan však ponúka ďaleko viac, ako len možnosť naučiť sa jeden zo svetových jazykov. Ľudia sú tam neskutočne milí a prívetiví, majú radi cudzincov, a tak je dosť pravdepodobné, že výmenný študent sa tam môže cítiť ako celebrita, hlavne teda na škole. Keď už spomínam školu, nedá mi nezmieniť sa o jednom z najväčších rozdielov medzi Slovenskom a Taiwanom. Na Taiwane školský deň trvá väčšinou až do štvrtej alebo piatej poobede a je veľmi obdivuhodné, ako poctivo sa Taiwanci učia. Ja som na normálnych hodinách veľa nerozumela a tak mi dovolili učiť sa svoje veci, prípadne ísť do knižnice, takže strata času to určite nebola.

Dojem z výměnného pobytu

Ak by som mala skrátiť môj dojem z výmenného pobytu v tejto krajine a povedať to v jednej vete, vyzeralo by to asi takto: Výmenný rok na Taiwane je možnosť vidieť a stať sa súčasťou niečoho doposiaľ úplne neznámeho, precestovať krajinu s úchvatnou prírodou a modernými veľkomestami a samozrejme, vytvoriť si priateľstvá na celý život. Ľahké to vždy určite nebolo, no stálo to za to. Na svoju výmenu mám krásne spomienky a rozhodne Taiwan odporúčam každému, kto túži po niečom, čo už samo o sebe znie trochu dobrodružnejšie.

Ďakujem rotary, ďakujem rodičom a všetkým, ktorí mi nejakým spôsobom pomohli k získaniu tejto krásnej skúsenosti. Je to zážitok, na ktorý sa nezabúda.

V prípade záujmu, omnoho viac o mojom celom pobyte nájdete na tomto blogu: https://roknataiwane.wordpress.com/

Další články od Báry

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!