fbpx

Už od prvého decembra bolo cítiť, že kolumbíjčania december a Vianoce milujú. 

 

7.12 DIA DE LAS VELITAS

Deň sviečok alebo noc sviečok (día de las velitas) je jednou z najtradičnejších slávností v Kolumbii. Oslava sa líši v závislosti od regiónov krajiny, ale zvyčajne sa začína v noci 7. decembra zapálením lampiónov a sviečok, ktoré osvetľujú ulice, nákupné centrá, domy v mestách a mestách. Touto oslavou sa v krajine začínajú vianočné sviatky.

Ped príchodom do Kolumbie som o tomto sviatku nikdy nepočula ale veľmi ma prekvapil. Väčšinu sviatkov trávime s rodinou mojej host mami ale práve tento deň sme strávili s rodinou môjho host otca. Večer, keď sa zotmelo, sme sa všetci stretli u abueli od tata v apartmáne. Najskôr sme spievali, potom sa čítali modlitby a ďakovania a potom prišiel čas zapaľovania sviečok. Ak som to dobre pochopila tak to zapaľuješ za svoju rodinu, kamrátov, ľudí kt máš rád. Uprimne ja som ich zapálila veľmi veľa. Potom prišla moja najobľúbenejšia činnosť a to večera. Na začiatok sme mali champús, čo je vlastne nápoj tradičný v Ekvádore ale keďže moje mesto je veľmi blízko Ekvádoru tak ho máme aj tu. Je vyrobený z kukurice, ovocia, sladený paneloma ochutený škoricou, klinčekmi a listami pomarančovníka. Ako ďalšie sme mali el frito pastuso, čo sú zemiaky s mäsoma popkornom.

 

Día de las Velitas

Día de las Velitas

Día de las Velitas

 

Novena

La novena, v preclude deväť, pozostáva z modlitby počas deviatich po sebe nasedujúcich dní, s pravodla s cieľm zveriť Bohu úmysel alebo poprosiť o určitú milosť. Táto tradičná forma motlitby, veľmi obľúbená a podporovaná Cirkvou už od stredoveku, vo všeobecnosti využíva príhovor Pannv Márie alebo vsätca. Takže sme sa stretávali každých deň deväť dní pred 24.12. My sme bohužial začali až tretím dňom ale to vôbec nevadilo. Každý večer sme sa stretli u niekoho doma, kedy sme veľa spievali, tancovali, modlili sa, jedli a hrali rôzne dni. Veľmi sa mi páčilo, že sme boli každý deň u niekoho iného a tak sme mohli vidieť rôzne formy. Najviac sa mi ale páčilo spievanie pesničiek ktoré som sa naučila a už teraz pripravujem moju rodinu na Slovensku, že si spravíme jeden deň Novenu aj u nás.

Novena

Novena

Novena

 

Škola

Musím zahrnúť aj školu lebo toto bol zatiaľ najzaujímavejší mesiac. Už len, že sme mali veľmi peknú výzdobu so stromčekom a mohli mať vianočné svetre treba spomenúť. Už od začiatku sme sa pripravovali na Pastorelu a Viansicos, to sú vystúpenia posledný deň pred prázdninami.

Všetky ročníky si pripravia choreografiu, kt zatancujú a 11. ročník, ako posledný, má divadeľnú hru. Na divadeľnú hru, Pastorelu, sme už nacvičovali od septembra ale teraz to začalo dávať hlavu aj pätu lebo sme to skúšali so všetkými. Tiež sme každý deň po škole nacvičovali tanec. Naši spolužiaci si vybrai, že budeme tancovať na pesničku Jingel Bell Rock a pesničku z filmu Teen beach movie. Na začiatku som bola ceľkom smutná lebo radšej by som tancocala niečo tradičnejšie pre kolumbiu ale nakoniec som bola za tento tanec veľmi rada.

Bolo to veľmi vyčerpávajúce trénovať na slnku 2-3 hod. ale veľmi ma to bavilo a bola som za ten pocit únavy dosť rada. Keď prišiel ten deň D, čiže 14.12 už od rána to bolo dosť hektické. Našťastie sa všetko podarilo, všeko sme zohnali, odohrali a šli sme na menšiu “párty” do salónu, ktorý máme v škole lebo sme si šli odovzdávať tajného santuMali sme tam všetko, hudbu, jedlo a asi najlepšiu čokoládovú tortu, z ktorej som zjedla asi polovicu.

Bol čas ísť domov a pripraviť sa na večer. Po pól hodnine sme vyšli a šli sa prezloecť do kostímov na Pastorelu. Ani neviem ako a už to začalo, ja som bola hneď v druhej scéne, tak som to mala aspoň rýchlo za mnou ale nervózna som bola extrémne. Našťastie som mala len dve vety, takže to bolo vpohode a na konci ma aj pochvlálili rodičia, že som mala peknú výslovnosť. Pastorela skončila a my sme sa museli rýchlo prezlieť do vecí v ktorých budeme tancovať. Našťastie sme boli dosť rýchli a stihli sme pozrieť aj všetky vystúpenia pred nami. Tancovanie bolo super, snažila som sa si to hlavne užiť. Po ukončení všetých vystúmení usporiadal môj ročník menšiu rozlúčkovú párty. Bola super, veľmi ma baví tancovanie a aj keď trvala si len tri hodniny, ja som ich celé pretancovala až tak, že som mala na další deň svalovicu.

 

Predstavenie v škole

Predstavenie v škole

Vianočné svetre

 

24.12 NAVIDAD

Tento deň je dosť obávaný u nás ako výmenných študetov, všetci hovoria o vianociach ako o najťažšiom období a poviem, áno, je to pravda. Úprimne, všetko sa mi páči viac tu ale 24 si myslím, že je lepší u nás.

Pre mňa to bol celkom normálna nedeľa kedy sme mali spoločný obed s rodinou a po ktorej sme si rozbalili darčeky a večer sme šli na poslednú novenu. Aj jedlo bolo také… nijaké. Mali sme niečo podobné vianočnému šalátu ale ten náš je o 100% lepší a šunku. Také nikajé, ale zas večer na novene sme mali veľmi dobré plnené mäso. Ono aj keď som sa pýtala rodiny, čo je tu tradičné jedlo, tak povedali, že oni nemajú tradičné, tradičné jedlo na vianoce.

 

Navidad

Navidad

Navidad

 

31.12. AÑO VIEJO

Dnes sme boli v sprievode, v sprievode na oslavu starého roka s host rodinou od Noeho. Počas sprievodu sme kývali, hádzali cukríky a robilo veľa rozhovorov a tiež sme sa fotili s veľa ľudmi. Mali z nás dosť veľkú atrakciu a stále sa nás pýtali odkiaľ sme. Máme veľkú sradnu z toho keď sa snažia zopakovať po mne Eslovaqia, lebo skoro všetci vôbec netušia, že niečo také existuje.

Mali sme rodinný obed u host babky z tatovej strany. Možte trikrát hádať čo sme mali na obed …… aaaaaa bolo tooooooo…….. áno morča. Ak náhodou neviete v Pasto, v meste kde som je to tradičné jedlo. Toto bolo pre mňa tretikrát kedy som ho jedla a už je to pre mňa okej a povem, že je to vážne veľmi dobré. Tam som aj spoznala sestry a bratov môjho host otca, lebo oni bývajú v Cali, čo je druhé mesto. Strávili sme tam asi 2hodinky kedy sme jedli a kecali. Potom sme si dali menšiu siestu doma, kedy som zavolala na Slovensko a oslávila s nimi Nový rok a šli sme k mojej abueli s mamininej strany.

Tam sme mali parádnu novoročnú párty s celou rodinou ako s tatovej tak aj s mamininej strany. Mali sme parádnu živú hudbu, skvelé občerstvenie a ešte lepšiu spoločnosť. Pretancovali sme asi 3hodiny a potom prišiel čas na odpočet. Tu je mnoho zvykov, kt majú práve na Nový rok. Hneď po pól noci sme bežali s kuframi aby sme ďalší rok veľa cestovali, dali si šošovicu do vačkov aby sme mali veľa penazí a jedli 12 bobúl hruzna, za každy mesiac v roku. Potom prišiel čas na podpaľovanie starého roka, čo je vlastne figurína, kt ho reprezentuje. Samozrejme nemohli chybať aj petardy a prskavky. Konečne nastáva najlepšia chyvíľa večera a to jedlooooooo. Mali sme rizoto s morskými plodmi, kt bolo dokonalé a tiež nemohla chýbať aj torta. Okolo tretej sme to tam začali všetko upratovať, domov som prišla okolo štvrtej a spala som až do jedenástej.

 

Aňo viejo

Aňo viejo

Aňo viejo

 

Kristína VRANÍKOVÁ, RC Piešťany → KOLUMBIE, D4281

 

Další články o dlouhodobých výměnách

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!