Stalo sa to jedno krásne piatkové ráno. Rodičia mi oznámili, že nielenže nemusím ísť do školy, ale spolu s Anou si môžeme skúsiť napiecť pár Mooncakes, takých roztomilých taiwanských koláčikov. Pri vaľkaní cesta mi však zrazu začal blikať mobil a hulákal alarm, ktorý som ešte nepočul. Keď som ho zdvihol, úplne som zamrzol:

Bolo to pár sekúnd paniky, akú som ešte nezažil – Ana spomínala, že musíme okamžite utekať von, ja som však, dezorientovaný sťa Slovák na Taiwane, ostal stáť ako soľný stĺp. Všimnúť si slová “National Drill” a “Test” nám trvalo celých 20 sekúnd, po ktorých sme sa strašne rozosmiali a zvyšok našej aktivity sme sa bavili o prírodných katastrofách v našich krajinách, aj keď my vlastne žiadne nemáme. Vedeli ste napríklad, že Mexičania sú v prípade zemetrasenia schopní za doslovných 15 sekúnd evakuovať celú školu? Šokantné.

Mooncakes sme napokon napiekli a boli vynikajúce. Viac času sme však strávili ich balením do prekrásnych plastových sáčkov, keďže tu si ich ľudia okolo obdobia Moon Festivalu medzi sebou vymieňajú ako Pokémon kartičky. Naozaj, u nás doma postupne zvonili susedia a donášali celé krabice, ktoré sme ukladali do pyramídy, za akú by sa nehanbili ani starovekí Egypťania. Pochopil som, že pár dní nebudeme jesť nič iné, čo sa môže zdať ako fajn vec, ale omrzí vás to veľmi rýchlo.

Týmto skúšobným varovaním oficiálne začala každoročná sezóna všetkých katastrof. Sú tu trojmetrové vlny, brutálne silné dažde, vietor, z ktorého padajú palmy, proste všetko, čo mi na Slovensku nechýbalo. Aspoňže tajfúny Taiwan zatiaľ obchádzajú. Jeden nás mal zasiahnuť, ale v poslednej chvíli sa obrátil na Filipíny, kde museli evakuovať 5 miliónov ľudí. Počasie tu jednoducho nie je sranda. Ešteže máme také sexy bundy do vetra.

Pri našej inteligencii nám ale akurát teraz napadlo konečne skúsiť to vychýrené taiwanské KTV, také karaoke bary, kde si za štyri hodiny môžete vykričať hlasivky na stovkách, ak nie tisíckach hitov všetkých čias. Aj keď nás na ceste takmer odfúklo spolu so všetkým lístím a igelitkami sveta, úspešne sme si prenajali miestnosti a zahviezdili pri Britney Spears, Aviciim, Rihanne a spúste ďalších. Aj keď v Európe by sa mi podobný koncept zdal divný, tu to úplne fičí. Čo ma však prekvapilo najviac boli neobmedzené švédske stoly so všetkým možným jedlom od tradičných chobotníc až po wanna-be nuggetky. Niečo mi hovorí, že pri našej enormnej spotrebe museli minút päťnásobok zvyčajných zásob, ale aj tak nás vyprevádzali s úsmevom. Možno práve preto, ktovie…

Som strašne rád, že čínštinu už zvládam na úrovni, kedy sa môžem len tak dve hodiny rozprávať s rodičmi a nemusím ani raz použiť Google Translate, mám konečne pocit, že ako koliesko v mechanizme začínam zapadať. Hovoria mi o Taiwane, ja im zas o Slovensku. Už som tu celkom dlho a slovenčinu príliš nepoužívam, a tak ma vždy poteší vidieť, že naša krajina sa dostáva do sveta.

Další články od Viliama

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!