fbpx

Do školy jsem se strašně těšila! Měla jsem jít až v pondělí, ale řekla jsem, že chci jít hned! Dneska jsem tedy byla porvé a byl to skvělý zážitek! Včera jsem si tam šla vybrat předměty a budu mít tedy chemii, biologii, ekonomii, dramaťák, angličtinu a matematiku. Angličtina a matematika jsou povinné a pak si vyberete  čtyři další…

Do školy v uniformě

Jestli to náhodou nevíte, tak i tady v Austrálii se do školy nosí uniformy. Dělí se na uniformy pro nižší ročníky (year 7-10) a pro vyšší (year 11-12). Mají trošku jiné barvy, jinak v tom žádný rozdíl není… Uniforma pro holky se skládá z černých bot, sukně, modré košile, černé kravaty s červenými proužky a červeného svetru. Pokud nechcete nosit sukni, můžete mít černé kalhoty, protože to je mnohem příjemnější. Většina starších holek nosí kalhoty, ale hodně to záleží. Také k tomu máte černou bundu s logem školy. Toto je tedy zimní uniforma a letní uniforma se skládá z černých bot a modrobílých šatů.

Jsem v ročníku (year) 11, mohla bych být i ve 12, ale teď je tady v Austrálii pololetí, takže by moji spolužáci skončili a já pak pokračovala do 12. ročníku s někým jiným, takhle můžu pokračovat s nimi… Je jim také 17 🙂 Každý den se začíná v 8:55 a končí se ve 3:30 s výjimkou středy, kdy je sportovní den a dva nejstarší ročníky sport ve škole většinou nedělají, takže mají jen pár hodin a poté končí ve 12.

Do školy jsem ráno prišla sama, protože to mám osm minut pěšky, tak nebylo potřeba, aby mě někdo doprovázel. Hned po příchodu se mě ujala moc milá holka z mého ročníku a shodou okolností spolu máme i několik předmětů. Pořádně mi ukázala školu, ale jsem pořád ztracená… Albury High School je obrovský komplex několika budov s více než tisícem studentů! Mají vždy dvě hodiny stejného předmětu v kuse, poté dvacet minut dopolední přestávku, poté opět dvě hodiny v kuse a následuje oběd, po obědě zase dvě hodiny v kuse a poté následuje odpolední dvacetiminutová přestávka a další dvě hodiny.

Spolužáci jsou velmi přátelští

O dopolední přestávce za mnou přišlo strašně moc studentů a hrozně se o všechno zajímali! Ptali se mě poté celý den na všechno o mně, o Česku, o našich školách a o další spoustě věcí, které jsou u nás jiné a i když jsem musela stokrát odpovědět že v Evropě není všechno tak blízko jak se zdá a já nemůžu jet na otočku do Paříže kdy se mi zachce a že v Česku není jiná abeceda protože “jsme blízko Ruska” a že už dávno nejsme Československo, vůbec mi to nevadilo a byla jsem ráda, že se zajímají a že budu mít nejspíš o zábavu postaráno. Hned jsem se cítila lépe, když se mě ostatní ptali jak se mám a všichni se na mě usmívali, bylo to krásné!!

Všichni učitelé jsou také moc hodní a můžete si s nimi doopravdy popovídat nebo si spolu z něčeho děláte srandu a je to úplně něco jiného, než na co jsem zvyklá v Česku. Australani jsou všichni strašně moc komunikativní a učitelé jsou spíš vašimi parťáky, za kterými můžete s čímkoliv přijít.

Moc vyučování jsem dnes neměla, ale často si každý dělá svoje domácí úkoly, nebo si každý dělá nějakou jinou svojí práci a nebo si spolu žáci povídají. Záleží na učiteli, ale často to nechávají být… Uvidíme jak se mi bude líbit škola v průběhu dalších dní 😉

První schůzka Rotary klubu

Také jsem byla na první schůzce Rotary klubu Albury-Hume. Byli to spíš starší lidé, ale opět byli všichni moc zvědaví a milí. Krátce jsem se představila, předala vlaječku našeho Rotary klubu Hradec Králové a v průběhu dalších týdnů budu mít prezentaci o mně a o České republice.

Zítra je pátek a u klubové YEO je nyní výměnná studentka z jiné země, pozvali mě k sobě na večeři a další den jedeme do nedalekého města Corowa na orientation meeting všech inboundů a outboundů, kteří vyrážejí na výměnu v lednu. 

Moc si to tady užívám a škola mě určitě bude bavit! Je to opravdu celé vzhůru nohama a to mě baví :))

Další články od Lindy

 

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!