Výmenný program študentov je jedna z tých skvelých vecí, ktoré robí Rotary. Nie je to veľká príležitosť len pre študentov. Je to úžasná skúsenosť aj pre host rodičov. Spoznávate vzdialené krajiny prostredníctvom detí, pre ktorých ste sa na jeden rok stali rodičmi. A to bez toho aby ste museli vycestovať. Počas roka sme hosťovali tri dievčatá. Našou prvou študentkou bola Emily z Conesus, New York.  

Emily z USA, Anastáziu z Kolumbie a Malu z Brazílie. Každá z nich bola úplne iná, ale všetky tri boli super. Milé, priateľské, usmievavé a slušne vychované. Aj vďaka nim sme sa dozvedeli veľa o ich krajinách a na veľa vecí sme zmenili názor. Zistili sme aké skreslené boli naše vedomosti.  

Desať dní po tom, čo náš syn Luky odletel na ročný pobyt do Kalifornie, vyzdvihli sme si na letisku v Košiciach Emily. Boli sme pripravení na všetko. Dokonca sme sa zmierili aj s tým, že príde rozmaznaná a namyslená Američanka. Omyl. Z lietadla vystúpilo milé, usmievavé mladé dievča a my sme vedeli, že to bude fajn.  

Prvé dni sme mali celý dom oblepený dvojjazyčnými lístočkami. Em sa učila po slovensky a naša dcéra Lucka po anglicky. Vždy keď sa naučili nejaké slovíčko, lístoček sme odlepili. Em bola vytrvalý študent. Každý večer si sadla ku mne a pýtala sa ma na všetko čo v ten deň počula. Všetko si poctivo zapisovala do svojho „múdreho“ zošita. Em bola naša prvá výmenná študentka a možno aj preto nám najviac prirástla k srdcu. Oslávila u nás narodeniny, meniny, dostala sladkosti od Mikuláša, zažila s nami slovenské Vianoce aj Silvestra. Je pravdou, že nie každý deň bol skvelý a niekedy nás dokázala aj nahnevať ( dokonca až tak, ako naše vlastné deti).

Do vtedy som si tiež myslela, že náš syn je najväčší bordelár. Mýlila som sa, Em ho prekonala. Jej veci po celom dome, v izbe permanentne neporiadok, vyložené nohy na konferenčnom stolíku hneď vedľa chlebíčkov pre návštevu, aj toto bol život s Emily. Na druhej strane to, ako nám stále dávala najavo ako nás má rada, ako nezabudla pri odchode nechať lístoček s pozdravom a srdiečkom, ako sa vždy snažila pomôcť, ako sa stále zaujímala o svoju novú sestru Lucku a ako sa dokázalo prispôsobiť našej rodine, to všetko boli úžasné veci. Pre Em sme boli mamka a ocko a ostaneme nimi už navždy. Tak ako ona bude už navždy naša dcéra.  

Vďaka výmene celá naša rodina zažila skvelý rok plný zážitkov. Náš syn v Amerike a my na Slovensku. Bolo to oveľa krajšie a zaujímavejšie ako sme čakali. Ale výmena má aj negatívnu stránku. Tak ako je pre študentov ťažké opustiť krajinu, v ktorej strávili uplynulý rok, tak je pre host rodičov náročné rozlúčiť sa so svojím novým dieťaťom. Nikdy, naozaj nikdy by som nepovedala, že si dokážem tak zamilovať „cudzie“ dieťa. Em nám chýba každý jeden deň. A ja viem, že môjmu synovi chýba jeho rodina z USA. Je to zvláštne, ale aj toto je výmena. 

Více o hostitelských rodinách

Studium v zahraničí

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 

Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2022/23 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V Itálii, Německu, Francii, Norsku, Holandsku, USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Děkujeme!

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2022 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!