fbpx

Výmenný program študentov je jedna z tých skvelých vecí, ktoré robí Rotary. Nie je to veľká príležitosť len pre študentov. Je to úžasná skúsenosť aj pre host rodičov. Spoznávate vzdialené krajiny prostredníctvom detí, pre ktorých ste sa na jeden rok stali rodičmi. A to bez toho aby ste museli vycestovať. Počas roka sme hosťovali tri dievčatá. Našou prvou študentkou bola Emily z Conesus, New York.  

Emily z USA, Anastáziu z Kolumbie a Malu z Brazílie. Každá z nich bola úplne iná, ale všetky tri boli super. Milé, priateľské, usmievavé a slušne vychované. Aj vďaka nim sme sa dozvedeli veľa o ich krajinách a na veľa vecí sme zmenili názor. Zistili sme aké skreslené boli naše vedomosti.  

Desať dní po tom, čo náš syn Luky odletel na ročný pobyt do Kalifornie, vyzdvihli sme si na letisku v Košiciach Emily. Boli sme pripravení na všetko. Dokonca sme sa zmierili aj s tým, že príde rozmaznaná a namyslená Američanka. Omyl. Z lietadla vystúpilo milé, usmievavé mladé dievča a my sme vedeli, že to bude fajn.  

Prvé dni sme mali celý dom oblepený dvojjazyčnými lístočkami. Em sa učila po slovensky a naša dcéra Lucka po anglicky. Vždy keď sa naučili nejaké slovíčko, lístoček sme odlepili. Em bola vytrvalý študent. Každý večer si sadla ku mne a pýtala sa ma na všetko čo v ten deň počula. Všetko si poctivo zapisovala do svojho „múdreho“ zošita. Em bola naša prvá výmenná študentka a možno aj preto nám najviac prirástla k srdcu. Oslávila u nás narodeniny, meniny, dostala sladkosti od Mikuláša, zažila s nami slovenské Vianoce aj Silvestra. Je pravdou, že nie každý deň bol skvelý a niekedy nás dokázala aj nahnevať ( dokonca až tak, ako naše vlastné deti).

Do vtedy som si tiež myslela, že náš syn je najväčší bordelár. Mýlila som sa, Em ho prekonala. Jej veci po celom dome, v izbe permanentne neporiadok, vyložené nohy na konferenčnom stolíku hneď vedľa chlebíčkov pre návštevu, aj toto bol život s Emily. Na druhej strane to, ako nám stále dávala najavo ako nás má rada, ako nezabudla pri odchode nechať lístoček s pozdravom a srdiečkom, ako sa vždy snažila pomôcť, ako sa stále zaujímala o svoju novú sestru Lucku a ako sa dokázalo prispôsobiť našej rodine, to všetko boli úžasné veci. Pre Em sme boli mamka a ocko a ostaneme nimi už navždy. Tak ako ona bude už navždy naša dcéra.  

Vďaka výmene celá naša rodina zažila skvelý rok plný zážitkov. Náš syn v Amerike a my na Slovensku. Bolo to oveľa krajšie a zaujímavejšie ako sme čakali. Ale výmena má aj negatívnu stránku. Tak ako je pre študentov ťažké opustiť krajinu, v ktorej strávili uplynulý rok, tak je pre host rodičov náročné rozlúčiť sa so svojím novým dieťaťom. Nikdy, naozaj nikdy by som nepovedala, že si dokážem tak zamilovať „cudzie“ dieťa. Em nám chýba každý jeden deň. A ja viem, že môjmu synovi chýba jeho rodina z USA. Je to zvláštne, ale aj toto je výmena. 

Více o hostitelských rodinách

,

Martina Petříková: Výjimečný rok s Cayman Nelson

Životní styl rodiny Cayman v USA se od toho našeho příliš nelišil. Domnívám se tedy, že pobyt v...

,

Host-rodina aneb jak jsme ke třem dcerám přišli

Každá z holek byla jiná i v přístupu k poznávání nových věcí, v přístupu k trávení volného času...

,

Stloukalovi: Náš  život s Casey

A co hostování dalo nám? Znovu jsme objevili turistění, když jsme společně zdolali Lysou horu či...

,

Stát se může ledacos … a stojí to za to!

Jsme Rotary velmi vděčni za možnost být host rodiči. Původně jsme hostování vnímali jako něco, co...

,

Fafrákovi: Ako sa naša rodina rozrástla

Prvé dni sme mali celý dom oblepený dvojjazyčnými lístočkami. Em sa učila po slovensky a naša dcéra...

,

Náš život s Emily

Obavy z jazykovej bariery, z toho, či sa jej bude u nás páčiť, či jej nebude chýbať neaký seberovný...

,

Mládkovi: Montana není pouze stát v USA

Spotřeba čaje a sirupu díky neustálé přípravě Montanou vzrostla. Nemocnost se vyřešila návštěvou...

,

Vítkovi: Jaké to je být host rodinou?

Osobně jsem byla nadšená z toho, že u nás někdo bude rok bydlet. Rodiče z toho byli trochu...

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!