Jako výměnní studenti netušíte, do jaké rodiny se během roku dostanete a s kým budete bydlet. Měli byste být otevření přizpůsobit se jakémukoliv stylu rodinného života. Já jsem svůj rok strávila ve Spojených státech ve státě New York (ne ve městě!). Velmi brzy během mého pobytu už se vědělo, kdo bude má druhá host rodina. Znala jsem svého budoucího tatínka (rotariána) a host ségru, která se později stala jednou z mých nejlepších kamarádek. Kdo je a jak vypadá moje budoucí host maminka jsem ale netušila. Od spolužáků jsem slýchávala, že budu mít hodně zajímavou zkušenost a že nebudu žít v úplně běžné americké rodině. Tento článek bych chtěla věnovat své host mamince Cathy a celkově mé 2. rodině.

Díky své zvědavosti jsem se brzy dozvěděla, kdo bude od ledna do konce mé výměny mojí host maminkou. Moje máma bude Catherine Bertini, výkonná ředitelka OSN v rámci World Food Program, patřící mezi 100 nejvlivnějších žen světa. A těmito slovy pouze začíná popis člověka, které nyní říkám ‚mami‘.

Když jsem se v lednu přestěhovala a konečně se s ní seznámila osobně, teprve se mi začalo rozkrývat, s kým vlastně bydlím v domě. V její domácí pracovně všude na zdech visely její fotky s americkými prezidenty, nejrůznějšími světovými osobnostmi a taky například fotka s papežem, se kterým (jak mi později jen tak mezi řečí vykládala), se zná osobně. Taky na zdech visely děkovné dopisy od George Bushe a Baracka Obamy. Nejvíce mě zaujal plakát „Bertini poskytla jídlo 727 milionům lidí“. Mrazilo mě, když jsem si uvědomila, kolik zajímavých rozhovorů a zkušeností mě s ní čeká. V této pracovně jsem později trávila mnoho času učením, zatímco ona byla na skypovém hovoru s kolegy z celého světa. Jedinou ‚nevýhodu‘ vidím v tom, že jsem se trochu odnaučila uklízet (což se teď nelíbí mojí vlastní mamince), protože na to jsme měli 3x týdně služebnou.

Moje máma Cathy je také členkou nadace Billa a Melindy Gates. Často mi u večeře vykládala, jaký je Bill Gates osobně, během jejich schůzek, a taky co vše obnáší být hlavou OSN. Je až neskutečné, jaké věci jsem se od ní dozvěděla a jaké jsem nabrala znalosti a zkušenosti. Díky ní jsem taky měla možnost strávit 2 dny jako studentka na americké univerzitě a taky v ruce držela Oskarovou sošku.

Příběh tatínka a ségry

Opravdu zajímavý je také příběh mého táty a ségry. Máma Cathy totiž není její biologická maminka. Její maminka (žena, která by nejspíše byla moji host mámou) zahynula během známého teroristického útoku na dvojčata v New Yorku, kdy se vracela první den po měsíci mateřské do práce a domů se již nevrátila. Nikdy bych nevěřila, že se můžu o této tragédii dozvědět osobní příběh od lidí, kterým tam zahynul člen rodiny, natož, že s nimi budu bydlet. Tento příběh mě natolik zasáhl, že když jsem později stála v NYC u památníku dvojčat, nedívala jsem se očima turisty, ale cítila smutek své rodiny.

Můj nový domov

Žít v typicky americkém domě se mi poštěstilo s mojí předchozí host rodinou a tak můj druhý domov po nastěhování byl pro mě šok. Byl to dům z 18. století, nejstarší dům ve městě, celý v renesančním stylu s mohutným zámeckým nábytkem, obrazy a vysokými stropy. Můj pokoj byl s obrovskou italskou postelí s nebesy a vlastní koupelnou. Připadala jsem si, že jsem se nastěhovala do zámku. Byla jsem po několika dnech šťastná, když jsem svůj pokoj v domě našla napoprvé. Třešničkou na dortu bylo, když mi můj host taťka s úsměvem první den u večeře sdělil, ať se nelekám, že to nejsou duchové, ale že v noci uslyším rupání a praskání, které se bude linout po domě a zvuky půdou směrem k mému pokoji a tam se zastaví. Prý takhle dům pracuje. Opravdu to znělo, jakoby mi někdo chodil kolem postele a tak jsem několik prvních nocí nespala, ale později si člověk zvykne opravdu na všechno.

 

Naše cesty za hranice New Yorku

Hned 3 dny po mém nastěhování odlétala máma Cathy na svůj pracovní výjezd do Chicaga a rozhodla se mě vzít s sebou. V Chicagu jsme bydlely v jejím apartmánu a podívala jsem se taky do její kanceláře s výhledem na slavnou fazoli. Později jsme spolu také letěly na Floridu a do Nového Mexika na její obchodní schůzky. Měla jsem možnost být součástí pracovních cest i dnů světově uznávané ženy.

Největší životní zkušenost

I přes velmi těžké začátky po přestěhování to všechno stálo za to. Je opravdu těžké napsat do jednoho článku, co všechno mi ona a mé host rodiny daly do života. Když jsme spolu večer v pyžamu sedívaly u televize a pojídaly brambůrky, ani už jsem si uvědomovala, jaká světově významná osobnost vedle mě leží. Je to ‚jen‘ moje milovaná máma Cathy, skromný člověk, který mi vařil večeře, kterému jsem v těžkých chvíli plakala na rameni a kdo mě během mé výměny tolik naučil a pomohl. Takovou maminku jen tak někde nepotkáš, proto jsem vděčná Rotary za tuto životní šanci stát je její dcerou.

Takže chci napsat znova, nikdy nevíte, s kým můžete mít možnost bydlet během vaší Rotary výměny.

Další články od Nicoly

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!