V každé zemi vás potká kulturní šok, někde menší, někde větší. Co vás může překvapit v Indii, ať už jako výměnného studenta nebo pouhého turistu?

 

Jazyk

Možná víte, že v celé Indii se nemluví jedním jazykem, ale více jazyky. Přesněji je jich  87 + Anglický jazyk. Angličtinou se domluvíte v celé Indie. Ale starší lidi spíš mluví jazykem té oblasti. Ve státě, kde jsem já, Tamil nadu, lidé mluví Tamilsky.  Jen pro informaci je to nejstarší jazyk Indie i na světě.

Bláznivá doprava

Opačná strana:  Auta jezdí na levé straně, jako v Anglii. Když jsem poprvé na sedla do auta, chtěla jsem se zeptat kde mají volant, než mi to došlo. Stále si nějak na to ještě zvykám, přijde mi zvláštní nasedat do auta na přední sedadlo na levé straně.

Všichni troubí: Všichni řidiči troubí, ale žádný důvod k tomu nemají, jak je u nás v České republice zvykem. Spíše se jedná o signál ,,Pozor jedu!“ Když jsem vyrazila poprvé na kole po okolí, všichni na mě troubili. Byla jsem z toho zmatená, ,,Jedu po správné straně?“ Správně jsem jela, jenom na sebe upozorňovali +  musel to být pro ně zážitek vidět evropana jezdit na kole v Indii. Snad všichni řidiči mají motorku, dokonce jejich tu více než aut.

Jídlo obecně

Jídlo a pití: Sladké, pikantní, mix. Vše se najde. Možná jen bude obtížné najít ne-pikantní  jídlo, vždy je alespoň jemně pikantní. Sladkosti, zákusky a další jiné dobroty jsou úplný opak. Strašně moc sladké, víc než jsme zvyklí. Ale stále dobré.

Street food: Najdete ho na každém rohu. Nejlepší pro zahnání hladu a ještě vidíte jak se připravuje, zážitek.

Alkohol a cigarety: Prodávají, ale nejsou moc oblíbený. Pouze hrstka lidí kouří nebo pije alkohol. Jako dárek z Česka jsem pro mého host tátu dovezla pivo. Dárek ho potěšil, ale nepije alkohol, jen si to vystavil na poličku. Pivo nejvíc potěšilo mého host bratra, který vypadal, že by si s radostí dal.

Vegetariánství

Pokud se budete bavit s nějakým Indem a řekne vám, že je vegetarián a o chvíli později ho zahlédnete v restauraci ládovat se masem. Neznamená, že lhal. Spousta lidí jsou tzv. půl-vegetariáni. Doma maso nejí, ani ho tam nemají, ale v restauraci nebo někde mimo domov si s chutí dají. Takhle to mám nyní u své první host rodiny – táta s bratrem jsou napůl vegetariáni a máma se sestrou kompletní vegetariáni. Každý produkt z obchodu má na sobě značku (zelená/červená), jestli je to vegetariánské, nebo ne. Píší to i na obyčejnou vodu 😀

Příbory: V Indii se při jedení jídla nepoužívají příbory. Jí se rukama, vždy pouze pravou rukou. Levá se nepoužívá, je pro ně nečistá. Proč?  Utírá se s ní zadek na indických záchodech.

Indický záchod, lidi, ceny, oblečení, …

Záchody vypadají ,,trochu“ jinak než ty západní. Zjednodušeně řečeno je to díra do země, nad kterou se dřepne a vykonává se potřeba. Nemáte u sebe žádný toaletní papír, jenom levou ruku a vodu na očistění.

Bezva lidi, žádné pomluvy, předsudky, všichni jsou tu hrozně moc přátelští a milí. Zkrátka jiná mentalita lidí. Ženy – každý den nosí tradiční oblečení, sárí. Muži – nosí buď ,,normální“ oblečení nebo indickou košili či ,,sukni“

V Indii je levno! Všechno je levné, něco až směšně levné, například ananas za 10Kč, sušenky za 2Kč,..

Nesuď knihu podle obalu

Tohle přísloví je pro Indii jak vyšitý. Dávám otázku: Co si představíte, kdy se řekne Indie? Smrad, nepořádek kam se podíváš, špinavý a zanedbaní lidé?! Ano, na ulicích bývá nepořádek a odpadky všude kolem, ale to neznamená, že nikde není čisto. Indové hodně dbají na hygienu. Ale ne každý turista to vidí, pokud se nebaví s domorodci. Tohle je snad první země, kde jsem byla, jejíž krása se neukáže hned po vysednutí z letadla, ale musí se postupně nacházet.

 

Další články od Marcely

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!