Dnes sa s Vami podelím o zážitky z prekrásnej 17 dňovej cesty skoro až na Južný pól, po Patagónii. Začali sme dlhou cestou až do Puerto Madryn, krásne mesto na pobreží Atlantického oceánu. Nenechali sme si ujsť príležitosť okúpať sa v oceáne, niežeby bolo tak teplo……ale zážitok! Na oceán nás zobrali aj s loďou, kde sme mohli obdivovať ako plávali neďaleko nás veľryby, mohli sme pozorovať aj tulene.

Boli sme v národnom parku Purta Tombo, najväčšia rezervácia na svete, kde sa spolu s nami prechádzalo množstvo magellanských tučniakov – nádherné. Ďalšie prekrásne mesto Calafate na úpätí Ánd a južnom brehu jazera Lago Argentino. Pokračovali sme cestou pozdĺž rieky La Leona, ktorá prechádza magickými údoliami. A to sme sa už blížili k Viedma Glecier, ktorý je súčasťou obrovského južného patagónskeho ľadovcového poľa ( rozlohou okolo 5000 metrov štvorcových) pod ktorým je hranica medzi Chile a Argentínou. Nenechal som si ujsť príležitosť vystúpiť na jeden z najväčších ľadovcov Perito Moreno. Ľadovec sa po svahu hory posúva rýchlosťou 2 m za deň do jazera Lago Argentino. Jeho čelo je široké 5 km (!) a dosahuje výšku až 55 m (!) Myslím, že viac napovedia fotky, ako môj opis.

A nasledovalo najjužnejšie mesto na svete – Ushuaia. Mesto, ktorého motto je: koniec sveta, začiatok všetkého.  Tierra del Fuego je národný park, ktorý sme si pozreli a trajektom sme prešli na súostrovie Ohňová zem.  Skladá sa z najväčšieho rovnomenného ostrova Isla Grande de Tierra del Fuego a množstva malých ostrovov (okolo 40 tisíc), z ktorých mnohé nie sú obývané.

Od pevniny je Ohňová zem oddelená Magalhãesovým prielivom a od Antarktídy Drakeovým prielivom. Nedotknutá príroda s množstvom zaujímavých zvierat – neopísateľná krása. Potom sme sa už posúvali späť na sever, krásne mesto Bariloche a neďaleko neho sme navštívili Cerro Catedral- najväčšie lyžiarske stredisko v Amerike.

Celý tento výlet sme absolvovali ako výmenní študenti z dvoch dištriktov. Ku koncu z nás bola jedna veľká rodina poskladaná z celého sveta. Vytvorili sa priateľstvá na celý život (dúfam).

Keď som sa vrátil z výletu, v škole ma čakali koncoročné testy, skúšky. Z matiky, fyziky som dostal osmičku, čo je na Slovensku 1+/2 ( pozdravujem pani profesorky doma). Zo španielčiny som dostal prečítať 150 stranovú knižku ( v angličtine) a jej obsah som mal povedať po španielsky. Boli so mnou spokojní, aj na otázky som dobre odpovedal. V podstate všade sa už dohovorím po španielsky, aj s rodinou doma sa iba po španielsky rozprávame. Takže od decembra si užívam letné prázdniny do konca februára. Teraz sa vzájomne navštevujeme s výmennými študentami. Začiatkom februára budem meniť rodinu. Už sa teším na nové známosti, novú školu…. o nich Vám opäť napíšem. Za doterajšie ……..všetko veľká VĎAKA RODIČOM a ROTARY.

Více článků od Erika

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!