Ahoj! Uplynul další měsíc a v Mexiku se slavil asi nejdůležitější svátek co tu mají, día de los muertos.

Je to něco jako dušičky v Česku, akorát tady se to slaví mnohem mnohem víc. Oslavy probíhají oficiálně dva dny, ale všechno se začíná připravovat a vyzdobovat už dva týdny předem. Smrt se v Mexiku bere mnohem jinak než u nás v Česku nebo obecně v Evropě. Mexičani se smrti nebojí, není to pro ně konec života, ale jen jeho jiná podoba. Chodí se na hřbitovy zdobit hroby zemřelých, všichni se malují jako catriny (lebky) a i ve škole se zdobí třídy.

Dalším typickým znakem pro Día de los Muertos je ofrenda. Je to něco jako altář pro mrtvé, kam se dá všechno co měli rádi a říká se, že oni si pro to pak ze světa mrtvých přijdou. Když jsme ji dělali s rodinou, tak jsem tam dala mému dědovi klobásu a tabák. Taky se tam dá na památku jejich fotka, voda, aby se napili a neměli žízeň po tak dlouhé cestě a sůl, která je má očistit od všeho špatného. Na zem se dají kytky cempasúchil, které je mají vést a ukazovat jim cestu od hrobu až k domu. Rodina mi řekla, že normálně ofrendu moc nedělají, ale že když jsem tady tak ji uděláme společně, což bylo od nich hrozně hezký ❤ (Na fotce je naše ofrenda, kterou bych tu měla nejradši celej rok hahah).

Jak už jsem psala, slaví se to tu tak dva týdny předem a proto se vám teď budu snažit popsat aspoň nějaký místa, který jsem navštívila.

18. října – Toluca – Feria del Alfenique se pořádá každý rok v centru města a je to něco jako obrovský trh se spoustou jídla a všechno se nějak váže k día de muertos. Takže tam můžete najít čokoládové lebky, ofrendy z čokolády, hroby z marciánu a spoustu dalších výborných věcí.

27. října – Mexico City – V sobotu jsme jeli na Desfile de Día de Muertos do hlavního města Mexika. Je to průvod, na který se sjíždí lidé z celého Mexika. Hlavním tématem je samozřejmě smrt, ale ve veselém a šťastném podání. Průvod začíná ve 4 hodiny odpoledne, ale nám trvalo tak dvě hodiny, než jsme se tam vůbec dostali. Jeli jsme metrem, který bylo k prasknutí (na obrázku dole:D), ale stejně se mi to hrozně moc líbilo.

1.listopadu – Jsme dělali ofrendu doma!!! Potom přijeli dvě kamarádky ke mě domů, namalovali jsme se a šli jsme do centra města, kde byl taky průvod, sice menší než v Mexico City ale taky se hodně tančilo a všichni se skvěle bavili. Potom přišla asi ta nejhezčí část celýho tohodle svátku. Jeli jsme na hřbitov, kde u každýho hrobu celá rodina a bylo tam asi tak milion svíček. Celý to tam zářilo a bylo to fakt neuvěřitelný. Předtím jsem si myslela že to takhle je jen ve filmu coco (který je právě o día de muertos), ale opravdu to tak je i ve skutečnosti. Škoda, že to není i v Česku, protože je to hrozně moc nádherný.

Další články od Zuzky

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!