Mám pocit, že každý článek začíná stejnými slovy “nemůžu uvěřit tomu, jak rychle ten čas letí”. Čím dál, tím více si uvědomuju, jak je to pravda. Prý že už bude jen pár dnů těch šílených mrazů. Prý že už ani ne dva měsíce a bude se oteplovat. Jak se to stalo? Vždyť zima zrovna začala.

Před chvilkou byly Vánoce, které jsem strávila ve stylu french canadians ale taky trochu v portugalském stylu. Byla jsem u rodiny, kde je maminka portugalka. Takže kromě tradičního masového koláče, krocana a brambor byly na štědrovečerní večeři taky mořské plody. Těch slavnostních večeří a rodinných setkání bylo na můj vkus docela hodně.

Naštěstí jsem ale jen neseděla vevnitř. Můj kamarád mě několikrát vzal na sněžnice, měla jsem tu možnost jezdit na sněžném skútru po zamrzlém jezeře (pozn. pro Rotary: neřídila jsem, byla jsem jen spolujezdec). Měla jsem možnost vidět tedy zase více ze zdejší přírody, hlavně okolo jezer, které jsou asi dvacet minut od města, ve kterém bydlím.

Ke kanadské zimě patří samozřejmě snowdays, tedy dny, kdy jsou zrušené školní autobusy, a nejde se tedy do školy. Může to být kvůli velké zimy (od -40° je škola zrušená automaticky), kvůli hodně sněhu, kvůli ledu, nebo prostě protože je taková zima, že autobusy nejsou schopny nastartovat. To jsou moje nejoblíbenější dny. No a co se přes snowdays dělá? Nic moc. Někteří celý den prospí, někteří vyrazí ven na skidoo (snězných skútrech). Jednou se nám dokonce stalo, že jsme kvůli snowdays měli školu jen jeden den z celého týdnu.

Jedna z věcí, které doma opravdu nevidím, je potřeba zapojit autobaterii do elektřiny každou noc, pokud auto stojí venku. Kvůli těch mrazů, co tady jsou, by auta nenastartovaly. Co je taky časté, aby se auta zahřály před tím, než do nich nastoupíme, nastartujou je třeba 15 minut před odjezdem, aby se trošku zahřály. Není to asi úplně ekologické, no ale jinak to nejde. Mají tady dokonce ovladače, aby mohli auta nastartovat z tepla domova, aby nemuseli ani vyjít ven do té zimy.

Moje mamka (ta pravá, z česka) nějak pořád nemůže pochopit, jak se člověk obléká, když je venku -35°. Není to taková hrůza, protože místní zima je suchá. Znamená to, že když má člověk dost vrstev, zima se k němu nedostane. Je to poznat akorát na rukách a na obličeji. Ani nevím, jestli se mi v Česku někdy stalo, že bych měla pocit, že mi nos mrzne zevnitř. Ta zima tady ale opravdu není ani zdaleka tak zlá. Mnohem lepší než doma, už jen proto, že je tady dost sněhu a žádný smog. Je tady všude nádherně čisto. Žádná hnědá břečka na silnicích.

Další články od Viktorie

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!