fbpx

Samotný fakt o tom, že se naším směrem řítí silný hurikán Irma jsme se z médií dozvěděli už tak týden dopředu. Média byla otřesená hurikánem Harvey a proto pro ně byla Irma ještě větší „senzace“. Všude se začaly objevovat články, že se jedná o nejsilnější hurikán v historii, že Irma „pohřbí“ Floridu a podobné drasticky vyhlížející texty.

S host mamkou Mary jsme vše sledovali na radarech a stále jsme tomu nevěřili.
Když jsem přišla v úterý domů ze školy Mary mi řekla, že máme zabookovaný hotel kdesi u Orlanda a že tam s největší pravděpodobností v pátek pojedeme, protože předpovědi ukazovaly, že oko hurikánu, což je místo s nejsilnějšími větry, se požene po východním pobřeží, ne-li přes nás. Ve středu už jsme neměli školu, byl čas začít připravovat nejen nás, ale i dům na přicházející vítr. Nakonec jsem se rozhodli zůstat doma, protože by nám cesta, která při normálním provozu trvá 3 hodiny, zabrala nejméně 9, protože dálnice směrem na sever byly ucpané. Ceny benzínu se také za jediný týden zvedly z 2,30 $/galon na 3 $/galon (galon jsou přibližně 4 litry).
Při hurikánu se dost často stává, že vypadne elektřina a to klidně i na několik dní, proto by se měla zamrazit většina netrvanlivého jídla, sehnat dostatek potravin a zařídit si dostatek pitné vody, v našem případě na nejméně 3 dny. Většina lidí začala „rabovat“ obchody a víceméně okamžitě došla všude (opravdu úplně všude) balená voda. My jsme tento „problém“ vyřešili mnohem lepší a ekonomičtější cestou a to sice tak, že jsme doma naplnili velké láhve a kanistry například od mléka nebo džusu filtrovanou vodou z kohoutku. Vzhledem k tomu, že jsme o hurikánu věděli včas, měli jsme lepší šanci zásobovat se potravinami, které se nezkazí v případě, že nebudou zmražené.
Na vítr o rychlosti až 120 mil za hodinu (195 km/h) se musí řádně připravit také vaše obydlí. Pokud nechcete riskovat, že vám odfoukne zahradní nábytek, musíte vyklidit celou zahradu, včetně světel nebo „rohožek“, které jsou kolem bazénu a brání uklouznutí po mokrých dlaždicích. Když už mluvíme o bazénu, ten se musí upustit o dobrých 15 centimetrů, protože s hurikánem přichází i déšť a rozhodně se nechcete nechat vyplavit vlastním bazénem. Většina lidí má také kolem bazénu tzv. pool screen, což je taková „mříž“, která brání ptákům a jiným zvířatům, aby se dostali do bazénu a neutopili se. S tou se bohužel nedá nic dělat a je to při hurikánech jedna z nejčastěji rozbitých věcí.
Někteří sousedé si najali firmu, která se na hurikány specializuje a byli tak schopní dokonce vysadit ze země některé stromy (palmy), nechat je odvézt a až bude po všem, nechat je zpět přivézt a zasadit. 😂
Také se musí na okna nasadit speciální plechové nebo dřevotřískové desky, které brání vysklení oken a následnému proniknutí větru do budovy. Náš dům má naštěstí i několik oken odolných hurikánu, proto jsme neskončili jako v kobce a měli jsme i nějaké denní světlo. Po takovémto zabednění se už víceméně nedostanete ven , protože se ve většině případů zabední i dveře.

Další články od Marie

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!