fbpx

O Vánocích bych chtěla mluvit jindy, ale dnes bych se chtěla podělit o svůj zážitek s Českou mší vánoční, kterou jsem tu objevila. Bylo celkem nepředvídatelné, že by se něco takového stalo i v Japonsku, a proto jsem se tam vydala. Na internetu jsem našla příspěvek o české Rybovce a hned si zapsala datum do kalendáře. Přece takováhle příležitost se nesmí prošvihnout!

Člověk by si řekl, že je česká Rybovka bude samozřejmě česky. No to samozřejmě byla, ale byla tu jedna věc, která tu plynulost a ten požitek mírně kazila, ale k tomu se vyjádřím za chvíli. Celý den jsem strávila s Momoko, která byla na výměně v Česku, v Praze. Společně jsme si prošli Harajuku a Shibuyu. Společnost nám ještě dělala její kamarádka, která se na výměnu do Česka teprve chystá. Bylo to opravdu zajímavé strávit den s nimi. Poté jsme se vydali na koncert, ale ten byl ale na okraji Tokia, kam jsme museli jet poměrně dlouho vlakem, ale stálo to za to. Koncert se konal v katolickém kostele, který nevypadal úplně jako ty kostely, které nejspíš známe, ale svoji funkci splnil.

Po vystoupení pěveckého sboru, který působil při dívčí škole, nastal moment Rybovky. Když jsem neviděla ani jednoho Evropana, vyděsila jsem se. ,,To snad nemyslíš vážně? Česká mše a budou tu zpívat Japonci? No to snad ne.“  Ale naštěstí to bylo česky. Každopádně… jak už bylo asi předpokládané, čeština byla velkým problémem. Moc jim nešlo rozumět, a přestože jsem měla noty před sebou, ztrácela jsem se. V celém kostele byly 3 česky mluvící lidé, z toho jen dvě Češky.

Tento koncert byl hodně hodně výjimečný, protože jsem si opravdu hodně zavzpomínala na Česko. Ať už čeština, nebo koncert sám o sobě, připomnělo mi to Česko. S Momoko jsme se samozřejmě bavili česky, ale zjistily jsme, že japonsky to bude líp. Opravdu jsem zapomněla, jak se pořádně mluví česky. Závěrem ale mohu říct, že i v Japonsku, kde Čechů je naprosté minimum, je možnost najít české akce a češtinu si procvičit. Každopádně český festival, nebo tady ta mše, to bylo něco zcela unikátního, co jsem si nemohla nechat utéct.

Další články od Karolíny

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 

Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2024/25 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V Itálii, Německu, Francii, Norsku, Holandsku, USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!