Japonsko. Země vycházejícího slunce, jedna ze zemí, která se lidem vybaví, když se řekne “Asie”. Rychlovlaky, elekronika a řád. Pravidla.

U těch pravidel bych se ráda pozastavila. Snad každý již slyšel, jak Japonci dbají na pravidla. Striktně je dodržují a když je porušíte, dokážete si znepřátelit nemálo lidí. Japonská pravidla se cizincům často jeví jako hloupá, vtipná nebo opravdu přehnaná. Jak to tedy vypadalo v této zemi v době pandemie?

Začátkem března se koronavirus začal řešit i v Japonsku. Několik zemí již vydalo opatření, zrušila výuku a podobně, Japonsko vše nechalo při starém až do března, kdy v určitých prefekturách bylo doporučeno školy zavřít. Naštěstí se zavřela i naše škola.

Bylo sice doporučené zůstat doma, nescházet se ve velkých skupinách apod., ale nebudu si hrát na svatou. Volné dny jsem trávila s ostatními výměnnými studenty. Chodívali jsme hrát basketbal, nebo se jen sešli a povídali si. Můj školní klub měl dokonce schůzku u jednoho z členů doma, tak i toho jsem se zúčastnila. Zpětně se na to dívám zcela jinak. Riskovala jsem.

 

Bohužel touto dobou začaly kvést sakury. Japonsko, sakury. Snad neexistuje větší souvislost. Japonci se v tento čas schází v parcích a pozorují padající kvítky, zatímco společně jí “bento” oběd. Poselství ,,Stay home” se k většině lidí dostala, bylo to všude, ale lidé stále chodili ven a stýkali se v přeplněných parcích. Tokijský Ueno park se preventivně celý uzavřel.

Až odkvetly třešně, začalo takové hluché místo. Lidé se začali nudit, začali zůstávat doma. Každý se radoval, ale tak veselé to nebylo. Abe-san, japonský premiér, začal rozdávat “AbeMasky”, jako prevenci, no ne všem tyto masky přišly. Alespoň jimi pobavil celý japonský twitter. Předpokládaný začátek školy se posunul na 6.5. po tzv “Golden weeku”, kdy hodně lidí cestuje. Bohužel nynější situace tomu nijak moc nezabránila a stav nouze se prodloužil do 31.5.

 

Japonci stále situaci neberou vážně, hodně lidí, včetně mojí host rodiny, chodí ven. Média prezentují koronavirus jako by to byla nějaká příšera, společnost tuto situaci ve velkém ignoruje a nedává tomu váhu.

Ale přes tohle všechno, poslední týden číslo nakažených klesá. Japonská vláda ze zákona nesmí nařídit zákaz vycházení z domu, tak díky tomu, si myslím, čísla rostla konstantně tak dlouhou dobu. Doufám, že se vše dá do pořádku co nejdříve.

 

Další články od Karolíny

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!