Rok 2014/2015 byl pro naši rodinu výjimečný. Od září se naše početná rodina rozšířila o dalšího člena, kterým se stala americká studentka z Las Vegas, Cayman Cathryn Nelson. Strávili jsme společně 10 měsíců, během kterých se Cayman zcela adaptovala, a to nejen do prostředí naší rodiny, ale i na podmínky spojené s životem v České republice.  

Bezprostředně po příjezdu Cayman k nám do Plzně, jsme mluvili anglicky, abychom se blíže představili a vzájemně si nastavili pravidla pro další fungování. Vzhledem k tomu, že jsme již měli zkušenosti s krátkodobým pobytem jiných zahraničních studentů, nebylo pro nás složité se s Cayman dohodnout co a jak. Chtěla bych zmínit, že Cayman byla na svých čerstvých 16 let velmi milá, pracovitá a ochotně přijala roli “starší sestry”, která naše dvě malé dcerky česala, četla jim pohádky, hrála a malovala si s nimi, chodila plavat a věnovala jim svůj čas. Náš osmiletý syn, který nové tváře příliš nepřijímá, si Cayman oblíbil pro její vstřícný přístup, ochotu vždy pomoci a schopnost se erudovaně bavit o nejnovějších událostech ve vývoji moderních ICT. 

Z počátku Cayman uměla česky pouze pozdravit a popřát dobrou chuť, ale vzhledem k její píli a odhodlanosti naučit se česky, odjížděla s rozvinutou slovní zásobou, zvládnutou gramatikou na úrovni B2 a porozuměním jak písemnému, tak mluvenému projevu. Velkou měrou se o to zasloužily i naše dvě zvídavé dcery, které si s Cayman rády povídaly a zahrnovaly ji velkou spoustou dotazů. 

Životní styl rodiny Cayman v USA se od toho našeho příliš nelišil. Domnívám se tedy, že pobyt v České republice nebyl pro Cayman  výrazně jiný. Nicméně si s sebou přivezla trochu odlišný pohled na každodenní život a tím obohatila i ten náš. Společně jsme strávili Vánoce, Nový rok i Velikonoce, slavili jsme svátky a narozeniny a jezdili na rodinné výlety. Poprvé si tady Cayman vyzkoušela houbařit, uvařit cibulačku, opékat buřty, jezdit na běžkách, nosit rukavice a také teploty pod bodem mrazu. Pro děti se Cayman stala skvělou parťačkou, pro mne kamarádkou, a celou naši rodinu její přítomnost určitě obohatila.  

Jako exchange student navštěvovala Cayman 2.ročník gymnázia v Plzni. Do školy chodila ráda, na hodiny se připravovala a školu nikdy bezdůvodně nevynechala. Je pravdou, že školní jídelna na ni neudělala dobrý dojem, ale to je asi pochopitelné. Vzhledem k tomu, že Cayman v USA závodně plave chtěli jsme, aby se Cayman tady cítila jako doma, takže chodila na pravidelné tréninky plavání. Dále navštěvovala soukromé hodiny klavíru, na ZUŠ hrála na housle a se mnou se aktivně účastnila lekcí moderního tance.  

Cayman se plně zapojila do našeho rodinného života, obohatila ho, a stala se tak v průběhu svého pobytu neodmyslitelnou součástí naší rodiny. Těžko se mi slovy vyjadřují pocity, které prožíváme teď, dva měsíce po jejím odjezdu. Milým potěšením je to, že se její otec stěhuje do Německa a tudíž, se jistě brzy naskytne příležitost se společně setkat. Jsem ráda, že jsme mohli jistou měrou přispět k rozvoji Cayman, umožnit ji poznat, jak vypadá život v České republice a obohatit tak její život.  

Více o hostitelských rodinách

Studium v zahraničí

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 

Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2022/23 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V Itálii, Německu, Francii, Norsku, Holandsku, USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Děkujeme!

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2022 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!