fbpx

Rok 2014/2015 byl pro naši rodinu výjimečný. Od září se naše početná rodina rozšířila o dalšího člena, kterým se stala americká studentka z Las Vegas, Cayman Cathryn Nelson. Strávili jsme společně 10 měsíců, během kterých se Cayman zcela adaptovala, a to nejen do prostředí naší rodiny, ale i na podmínky spojené s životem v České republice.  

Bezprostředně po příjezdu Cayman k nám do Plzně, jsme mluvili anglicky, abychom se blíže představili a vzájemně si nastavili pravidla pro další fungování. Vzhledem k tomu, že jsme již měli zkušenosti s krátkodobým pobytem jiných zahraničních studentů, nebylo pro nás složité se s Cayman dohodnout co a jak. Chtěla bych zmínit, že Cayman byla na svých čerstvých 16 let velmi milá, pracovitá a ochotně přijala roli “starší sestry”, která naše dvě malé dcerky česala, četla jim pohádky, hrála a malovala si s nimi, chodila plavat a věnovala jim svůj čas. Náš osmiletý syn, který nové tváře příliš nepřijímá, si Cayman oblíbil pro její vstřícný přístup, ochotu vždy pomoci a schopnost se erudovaně bavit o nejnovějších událostech ve vývoji moderních ICT. 

Z počátku Cayman uměla česky pouze pozdravit a popřát dobrou chuť, ale vzhledem k její píli a odhodlanosti naučit se česky, odjížděla s rozvinutou slovní zásobou, zvládnutou gramatikou na úrovni B2 a porozuměním jak písemnému, tak mluvenému projevu. Velkou měrou se o to zasloužily i naše dvě zvídavé dcery, které si s Cayman rády povídaly a zahrnovaly ji velkou spoustou dotazů. 

Životní styl rodiny Cayman v USA se od toho našeho příliš nelišil. Domnívám se tedy, že pobyt v České republice nebyl pro Cayman  výrazně jiný. Nicméně si s sebou přivezla trochu odlišný pohled na každodenní život a tím obohatila i ten náš. Společně jsme strávili Vánoce, Nový rok i Velikonoce, slavili jsme svátky a narozeniny a jezdili na rodinné výlety. Poprvé si tady Cayman vyzkoušela houbařit, uvařit cibulačku, opékat buřty, jezdit na běžkách, nosit rukavice a také teploty pod bodem mrazu. Pro děti se Cayman stala skvělou parťačkou, pro mne kamarádkou, a celou naši rodinu její přítomnost určitě obohatila.  

Jako exchange student navštěvovala Cayman 2.ročník gymnázia v Plzni. Do školy chodila ráda, na hodiny se připravovala a školu nikdy bezdůvodně nevynechala. Je pravdou, že školní jídelna na ni neudělala dobrý dojem, ale to je asi pochopitelné. Vzhledem k tomu, že Cayman v USA závodně plave chtěli jsme, aby se Cayman tady cítila jako doma, takže chodila na pravidelné tréninky plavání. Dále navštěvovala soukromé hodiny klavíru, na ZUŠ hrála na housle a se mnou se aktivně účastnila lekcí moderního tance.  

Cayman se plně zapojila do našeho rodinného života, obohatila ho, a stala se tak v průběhu svého pobytu neodmyslitelnou součástí naší rodiny. Těžko se mi slovy vyjadřují pocity, které prožíváme teď, dva měsíce po jejím odjezdu. Milým potěšením je to, že se její otec stěhuje do Německa a tudíž, se jistě brzy naskytne příležitost se společně setkat. Jsem ráda, že jsme mohli jistou měrou přispět k rozvoji Cayman, umožnit ji poznat, jak vypadá život v České republice a obohatit tak její život.  

Více o hostitelských rodinách

,

Martina Petříková: Výjimečný rok s Cayman Nelson

Životní styl rodiny Cayman v USA se od toho našeho příliš nelišil. Domnívám se tedy, že pobyt v...

,

Host-rodina aneb jak jsme ke třem dcerám přišli

Každá z holek byla jiná i v přístupu k poznávání nových věcí, v přístupu k trávení volného času...

,

Stloukalovi: Náš  život s Casey

A co hostování dalo nám? Znovu jsme objevili turistění, když jsme společně zdolali Lysou horu či...

,

Stát se může ledacos … a stojí to za to!

Jsme Rotary velmi vděčni za možnost být host rodiči. Původně jsme hostování vnímali jako něco, co...

,

Fafrákovi: Ako sa naša rodina rozrástla

Prvé dni sme mali celý dom oblepený dvojjazyčnými lístočkami. Em sa učila po slovensky a naša dcéra...

,

Náš život s Emily

Obavy z jazykovej bariery, z toho, či sa jej bude u nás páčiť, či jej nebude chýbať neaký seberovný...

,

Mládkovi: Montana není pouze stát v USA

Spotřeba čaje a sirupu díky neustálé přípravě Montanou vzrostla. Nemocnost se vyřešila návštěvou...

,

Vítkovi: Jaké to je být host rodinou?

Osobně jsem byla nadšená z toho, že u nás někdo bude rok bydlet. Rodiče z toho byli trochu...

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!