Čekání, starosti, radosti, loučení. Tak by se dala stručně vyjádřit naše zkušenost s vyměněným studentem, host dcerou Montana, z města Idaho Falls, Idaho USA. Poprvé jsme potkali Montanu v říjnu 2015 na informačním setkání Rotary, kde se naše dcera Kristýna rozhodovala o účasti v programu výměnných studentů a pokud se Kristýna rozhodne kladně, tak právě Montana bude u nás tři měsíce bydlet.

Čekání… Nesamostatná, nic nejí, nic nepije, často nemocná, špatná čeština. Informace, které se k nám dostávaly, nevěstily nic dobrého. Co budeme dělat? Zvládneme to? Naše angličtina nic moc, spíše nic. Co s jídlem? Jí jen tofu! To jako vážně? Nemá cenu to dopodrobna rozebírat. Problémy jsou od toho, aby se řešily a ne abychom couvli. Jdeme do toho.

Jenže ono to bylo všechno úplně jinak

V závěru pobytu u druhé host rodiny v březnu 2016 jela s námi Montana do Jihlavy. S údivem jsme sledovali její apetit a objednávka „slaninu navíc, prosím“ nás posadila na zadek. Stěhování proběhlo ve středu před Velikonocemi. Po rozkoukání se v našem dvoupokojovém bytě jsme Montaně vysvětlili, že byt je sice malý, ale náš. A taky, že nezáleží na velikosti bydlení, ale na přístupu všech zúčastněných a na velikosti místa v našem srdci, jaké si vyhradíme pro toho druhého. Teď je naše dcera a budeme za ní stát v dobrém i ve zlém. Vyplatilo se to. Ve čtvrtek se po špenátu jen zaprášilo, velikonoční beránek se nestihl ani vyfotit a po nedělní svíčkové se Montana spokojeně usmívala.

Spotřeba čaje a sirupu díky neustálé přípravě Montanou vzrostla. Nemocnost se vyřešila návštěvou lékaře a začalo se bojovat s alergií. Dosavadní problémy ve škole byly vyřešeny hlavně komunikací a následnou změnou třídního kolektivu. Ten úžas v obličeji Montany, že to jde. Česky se sice Montana moc nenaučila, ale k dorozumění to stačilo. Když už to opravdu vázlo, zachránila nás se svojí perfektní angličtinou Kristýna a ujala se funkce tlumočnice. Došlo i na návštěvu divadla, koncertu, k nákupům a ke spoustě výletů, kterých se Montana aktivně zúčastnila, až nás nohy bolely. Dostala vše, tak, jako by to byla opravdu naše dcera.

A o tom tato výměna je. Jo a k tomu tofu, jednou se ze školní jídelny nějakým nedopatřením donesl domů oběd kuskus se zeleninou a s tofu. Nejedla to ani jedna, já se do toho pustil, jíst se to dalo, ale nikdy více. Tímto tofu nezavrhuji, asi záleží na úpravě. Myslím si, že jsme Montaně poskytli na tři měsíce sice skromné, malé, ale bezpečné a útulné útočiště. Že pochopila, v čem spočívá ta správná rodina. Odměnou za to jsou neokousané, dlouhé nehty, se kterými odlétala zpět domu, do Idaho. Odměnou za to je odpověď „Teď jste moje rodina vy“ na dotaz, proč už delší dobu nevolala domů. Odměnou za to je sice jediné, ale zato velice povedené a chutné jídlo co nám Montana přichystala. Jídlo z batátů a marshmallow bonbónů. Omluvou pro Montanu je to, že není žádný kuchař a řekla nám to na rovinu hned první den.

Radosti

  1. června 2016 stojí Montana ve tři hodiny30 minutráno se zabaleným kufrem u dveří bytu. „Malý, ale náš“ říká a slzičky jsou na cestě. Cesta na letiště, odbavení. Poslední foto, obejmutí. Odlétá v 8:10 hod. Loučení… 

Díky Rotary za tuto zkušenost. Díky Montáně, že tu byla s námi. Tři měsíce a s nimi spousta nových prožitků, pocitů. Nejednou zazněl smích, nejednou byly slzičky. To k tomu patří a nelitujeme toho. Zvládli jsme to. Během svého pobytu se Montana stala neodmyslitelnou součástí naší rodiny a zůstává v našich srdcích. V tento moment je naše dcera Kristýna v Brazílii a nás čekají ještě dvě vyměněné studentky. Těšíme se a doufáme, že prožijeme stejně krásné chvíle jako s Montanou. A kdo váhá, neváhejte. Tato zkušenost opravdu stojí za to. 

Více o hostitelských rodinách

Martina Petříková: Výjimečný rok s Cayman Nelson

Životní styl rodiny Cayman v USA se od toho našeho příliš nelišil. Domnívám se tedy, že pobyt v ...

Host-rodina aneb jak jsme ke třem dcerám přišli

Každá z holek byla jiná i v přístupu k poznávání nových věcí, v přístupu k trávení volného času,  ...

Stloukalovi: Náš  život s Casey

A co hostování dalo nám? Znovu jsme objevili turistění, když jsme společně zdolali Lysou horu či ...

Stát se může ledacos … a stojí to za to!

Jsme Rotary velmi vděčni za možnost být host rodiči. Původně jsme hostování vnímali jako něco,„ ...

Fafrákovi: Ako sa naša rodina rozrástla

Prvé dni sme mali celý dom oblepený dvojjazyčnými lístočkami. Em sa učila po slovensky a naša dc ...

Náš život s Emily

Obavy z jazykovej bariery, z toho, či sa jej bude u nás páčiť, či jej nebude chýbať neakýý ...

Mládkovi: Montana není pouze stát v USA

Spotřeba čaje a sirupu díky neustálé přípravě Montanou vzrostla. Nemocnost se vyřešila návštěvoué ...

Vítkovi: Jaké to je být host rodinou?

Osobně jsem byla nadšená z toho, že u nás někdo bude rok bydlet. Rodiče z toho byli trochu nerví ...

Katka Dušková: Role “náhradní” mámy

Ještě před rokem pro mě představa hostujícího rodiče byla téměř děsivá, naplněná mnoha otázkami a ...

Jana Hájičková: Vyměnila jsem dceru za Mexičanku

Dcera navštěvovala víceleté gymnázium, když přišla s tím, že by se nechala tzv. „vyměnit“ s jiným ...

Beáta Murková: Hostiteľská rodina

Aj naša osobná skúsenosť z návštevy Brazílie v apríli 2014 bola viac než vynikajúca. Otvorenosť, ...

Rastislav Hura: O vtipné momenty nebola núdza

O vtipné momenty nebola núdza napr. vo Vysokých Tatrách, kde Luisa očaril pohľad na hmlu, ktorú ...

Markéta Oklešťková: Budeme mít výměnného studenta z Ameriky!!!

První pocit – velká radost a očekávání. S přibližujícím datem příjezdu narůstají obavy: Umíme ...

Rodina Lalákova: Chlapec a dívka 2012 – 2013

V předloňském roce jsme díky ROTARY poslali dceru na výměnný pobyt do Kanady. Našimi novými, „vým ...

Števo Kabát: Skúsenosť hostiteľskej rodiny

Ak je prijatý študent športovo naladený a vychovávaný, je to výborný spôsob ako zlepšiť vzťahy a ...

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2022 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!