Na meetingu v Česku nám říkali o kulturním šoku. Každý, kdo je na delší dobu v zahraničí ho nejspíš v určité míře prožije. Nejprve když přijedete do zahraničí, začíná tzv. honeymoon phase, všechno je nové, vzrušující a objevujete spoustu skvělých věcí, jenže takhle to není napořád. V další fázi už věci nejsou dál tak skvělé, prožíváte rutinu, lidé vám přijdou někdy až otravní, mluví jiným jazykem a vám se začne stýskat. Později má přijít smíření a vy najednou přijímáte obě kultury za své.

Takže tohle je teorie, teď vám to popíšu trochu v praxi. Od Vánoc se mi začalo šíleně stýskat, věci už prostě nebyly dál tak vzrušující a strašně mi chyběla má rodina. Robin, moje host mamka vzala mě a Nele na Nakisku lyžovat, aby mi trošku ukázala, že je tady pořád spoustu věcí k vidění. Lyžování to bylo doopravdy krásné. Hlavně jsme vychytaly počasí, protože lyžovat v mínus třiceti je bláznovství.

Pomohlo to ale? Možná na chvíli, později zase přišlo stýskání. Volala jsem s mojí tetičkou, která hodně cestuje, třeba teď je na dva roky v africkém Burundi a pomáhá tamějším lidem. Přišlo mi, že ona mi bude rozumět. A vlastně mi tak trochu připomněla, co už jsem od začátku věděla sama. Řekla mi, že odjet na rok do cizí země je úžasná příležitost. Domov tady bude vždycky a vždycky se můžu vrátit, ale teď jsem tady jen na pár měsíců, pár měsíců v životě a byla by škoda to v půlce vzdát. Není to o tom, že by se mi to tu nelíbilo, spíš naopak, připadá mi, že jsem celkem zapadla, ale tak nějak mi chybí rodina, kamarádi a celkově domov, je těžké to popsat. Zároveň vím, že na výměně jsem zkusila spoustu nových věcí a viděla spoustu věcí a nebudu litovat, třeba tenhle blog bych asi jinak nikdy v životě nepsala :D.

Ve škole máme teď zkoušky a hrozně moc se učím. Psala jsem první část social studies. Byla to esej. Z pěti hodin jsem na psaní využila 4 ! Dál mě čeká druhá část social studies a dvě zkoušky z biologie. Doufám, že to zvládnu. Z matiky jsem měla dobrý průměr a nemusím dělat svojí final !!! Takže asi tak, doufám, že příště už budu zase nějaký veselý článek 🙂 .

Další články od Adély

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!