Mám takovou svoji teorii: Čím v Evropě jedete jižněji, tím je tam zpravidla tepleji. A to neplatí jen o podnebí, ale i o lidech. Na jihu jsou lide plní emocí, vášní a nebojí se to ukázat. A právě to byla má výměna v druhém největším sicilském městě, Catánii – 9 měsíců plných zážitků a emocí.

Přílet

4. září 2017 jsem nechal všechno za sebou a pustil se do neznáma. V letadle jsem poprvé pocítil nervozitu: Co když se jim nebudu líbit? A co víc, co když si nesednu s rodinou? Všechno to ze mě vyprchalo, jen jsem vyšel z příletové haly v Katánii. Celá moje rodina tam na mě už čekala s úsměvy na rtech. Jen jsem se dostal blíž, můj nový  host táta Carmelo se ke mně vrhl s medvědím objetím a mlaskavým polibkem. Hned potom se k němu připojila moje host maminka Daniela a sourozenci Elia a Francesco. Několik minut jsme jen stáli, objímali se a já pochopil, že tady budu opravdu doma. (A co jsem ještě nevěděl bylo, že na mě, milovníka jakékoliv zvířeny, doma čekali ještě dva psi a kočka – prostě láska na první očuchání:))

První den školy

12. září 2017 byl můj první sicilský školní den. Ráno jsem se probudil a zachvátila mě panika. Co si obleču? Určitě budu vypadat divně a nezapadnu. Do školy jsem měl jít pěšky a po snídani mě tam doprovodila moje host maminka. Byl jsem jí moc vděčný, sám bych tam asi nervozitou a očekáváním nedošel. Od vrátnice jsem ale musel jít sám s nějakou učitelkou (až později jsem zjistil, že je to můj tutor). Došli jsme do třídy 2°C. Všichni byli moc milí, ptali se mě na spoustu věcí. S tím že nezapadnu jsem měl trochu pravdu   – blonďák se zelenýma očima je tam opravdu něco exotického.

Po deseti minutách ale zjistili, že mě poslali do špatné třídy a mě vyjeveného poslali do třídy 2°G, kde jsem už zůstal. Byl to opravdu silný zážitek, jednalo se o jednu z nejhlasitějších tříd na škole (a to na Sicílii něco znamená). Po škole jsem se držel s třídou a šli jsme na piazza Pillo – malinké trojúhelníkové náměstíčko, kam se vměstnala celá škola. Potkal jsem se tam s Kabirem (playboy z Bollywoodu) a všichni nás objímali, líbali a představovali se. Cestou domů na oběd jsem se musel usmívat – rozhodně svým vzhledem nezapadnu, ale nikomu to nevadí a všichni jsou o to přátelštější.

 

Odjezd na OM v Calábrii

21. září 2017 nastal den, na který jsem se tak dlouho těšil. Všichni inboundi z italského multidistrictu se mají potkat na OM v Calábrii a strávit spolu čtyři dny. Konečně jsem měl potkat všechny ty kluky a holky, které už jsem dva měsíce znal jen skrze facebook. Ze školy jsem odešel o hodinu dřív (musela mě vyzvednout host maminka, protože mi nebylo 18 – celkem otrava), doma jsem si dal oběd a hned mě Carmelo odvezl na autobusové nádraží, kde už čekal autobus plný 25 děcek a několika rotariánů. 

Všichni se vyhrnuli ven a uvítali mě a další 4 inboundy z Catánie, které jsem už dobře znal. Byl to jeden z nejlepších okamžiků celé výměny. Poté jsme se všichni nahrnuli dovnitř a autobus se rozjel. Z mého okénka jsem ještě uviděl Carmela, jak stojí, usmívá se, mává bílým kapesníčkem a křičí: No dating!

 

Abych to nějak shrnul

Jeďte na Sicílii a poznáte netušené. Nikdy jsem nepotkal tak veselé, přátelské a živé lidi jako právě tam. Všichni jen srší sympatiemi a emocemi. Sicilský způsob života, ač se může někomu zdát docela lenošný, má určitě něco do sebe. A aby toho nebylo málo, celá Sicílie je přeplněná starověkou kulturou a celosvětově proslavená výbornou kuchyní.

Další články od Filipa

Studium v zahraničí

Studium v zahraničí

pro středoškoláky

 

Chceš prožít nezapomenutelný školní rok 2022/23 v některé z evropských zemí nebo v zámoří? V Itálii, Německu, Francii, Norsku, Holandsku, USA, Kanadě, Brazílii, Mexiku, Argentině, Kolumbii, Japonsku, Thajsku, Koreji, Austrálii, nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké úplně jiné zemi? Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Děkujeme!

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2022 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!