Pre väčšinu výmenných študentov sú Vianoce zrejme najťažšia časť výmeny. Niekoľko študentov dokonca pred Vianocami ukončilo výmenu a odišlo domov. Tí čo zostali boli zase dosť smutní. V mojom distrikte takto pred Vianocami odišli tri dievčatá a podľa toho, čo som počul, viacero ďalších o tom uvažovalo.

Za seba môžem povedať, že vianočné obdobie som vôbec nevnímal ako problém, či nejakú zaťažkávajúcu skúšku. Vianoce totiž pre mňa znamenajú v prvom rade rodinu, sneh, dobré jedlo a v neposlednom rade aj vianočné pesničky. V Kolumbii bývam v meste Ibagué, kde je každý deň teplota 30 stupňov. Sneh tu teda logicky nebol, veď som každý deň chodil iba v kraťasoch. Dokonca aj na Štedrý deň mi host rodičia povedali, že si mám dať kraťasy. Ja som ale chcel byť slušne oblečený, tak som si zobral rifle a košeľu. Takže počasie tu absolútne nepripomínalo Vianoce. Rodinu tu mám iba kolumbijskú, teda to som nebral do úvahy. Čo sa týka dobrého jedla – viac krát som už písal, že miestne jedlo mi veľmi nechutí. Na Vianoce tiež nemajú na jedenie nič, čo by mi zachutilo. Takže ani jedlo mi tu nepripomínalo Vianoce. Veľmi mi chýbali mamkine koláčiky, babkin kysnutý koláč – materák a poriadna vianočná kapustnica. No a ešte k vianočnej hudbe. Na Vianoce sme tu počúvali mexickú hudbu. Teda ani v tom nebol žiaden aspekt slovenských Vianoc. Preto som vianočný čas zvládal celkom v pohode.

Jediné, čo mi to tak trošku pripomínalo naše Vianoce bolo kupovanie darčekov pre moju host rodinu. Tu v Kolumbii ale darčeky neberú dospelí až tak vážne. Dostávajú ich skôr deti. To sa odzrkadlilo aj na počte darčekov položených na zemi. Žiadalo by sa napísať „pod vianočným stromčekom“, ale moja host babka žiadny nemala. Darčekov tak bolo asi deväť, z toho tri boli odo mňa. Vtedy sa ma na chvíľu zmocnil smútok, lebo doma na Slovensku si vždy dávame veľa darčekov. Veľakrát sú to iba maličkosti, vždy však potešia. Netvrdím, že deväť darčekov je málo, ale Vianoce sme oslavovali u babky dokopy šiesti. Boli sme tam my (moja host mama a otec a ja), babka, ujo a teta. Bolo to vážne zvláštne. Možno to moja rodina na Slovensku má inak ako ostatné, ale u nás si darčeky dáva aj ocko s mamkou a všetci navzájom, tu si host rodičia nedali nič. Viem, že Vianoce nie sú len o darčekoch, ale musíte uznať, že na darčeky sa teší každý 😊

Zvláštnosťou miestnych Vianoc je, že štedrovečerná večera sa podáva až o polnoci. Tu v Kolumbii je to tradícia. Na večeru sme mali mäso na viac spôsobov. Všetko mäso ale bolo na studeno. Aby som host rodine ukázal, čo jeme na Vianoce u nás doma, pripravil som pravý slovenský zemiakový šalát.

Další články od Marka

Letní tábory

Prázdniny v zahraničí

 

Chceš prožít část letních prázdnin v roce 2020 v zahraničí? V Holandsku, Německu, Finsku, Anglii, Turecku, USA, Kanadě, Brazílii, Indii nebo na Taiwanu? Nebo v nějaké jiné zemi? 

Můžeš si vybrat mezi čtrnáctidenním táborem, kde budeš společně s dalšími 15 - 20 studenty Tvého věku z různých zemí, s kterými se budeš domlouvat anglicky, nebo měsíc s konkrétním kamarádem/kamarádkou v jeho rodině, a další měsíc společně u vás doma.  Zaregistruj se do našeho seznamu předběžných zájemců! 

Pro úspěšnou registraci do našeho seznamu potvrď prosím Tvoji emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme Ti poslali. Po ověření Ti pošleme další email s odkazem na podrobnější formulář s Tvými osobními údaji a dalšími informacemi, které jsou nezbytné pro Tvoje přiřazení k Rotary klubu nejbližšímu Tvému bydlišti a přípravě Tvého pobytu v zahraničí. Vzhledem k tomu, že naše emaily jsou posílané automaticky a ve větším množství, je možné, že některý z nich skončí ve Tvé spamové schránce. Nezapomeň si ji tedy zkontrolovat! Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!