Ani neviem ako, ubehli ďalšie dva týždne od vydania posledného článku. Musím povedať, že sa toho za tak krátky čas udialo toľko, že ani neviem o čom skôr napísať. Tak teda poďme na to a uvidíme, čo z toho vznikne.

Mám sa tu neskutočne dobre. Ani si nepamätám, kedy naposledy som bola šťastnejšia. Cítim sa veľmi zvláštne, pretože ako tak hlbšie spoznávam ľudí, ktorých tu okolo seba mám, mám pocit, akoby som tu bola už mnoho rokov a vedela všetko o bolívijskom živote, čo samozrejme neviem a každý deň sa učím mnoho nových vecí. Keď som cez víkend volala s rodičmi, ocko sa ma spýtal, či je to exotika a či mám kultúrny šok. Odpoveď znie ANO. Je to obrovská exotika, ale veľa vecí tu majú ľudia spoločných so Slovákmi, a to potvrdzuje jedno, a to že všetci sme len ľudia.

Vzťah s mojou host rodinou je čím ďalej, tým lepší. Vlastne neviem, čo viac by som k tomu dodala, sú to skrátka naozaj dobrí ľudia, veľa sa spolu môžeme rozprávať o všetkom. Je pravda, že som zatiaľ nemusela riešiť žiaden veľký problém a práve v takýchto situáciách sa ukáže, ako na tom náš vzťah skutočne je, ale napríklad keď som bola chorá, boli ochotní mi za každú cenu pomôcť a vždy sú tu pre mňa. Pred tým, než som sem prišla, som si nevedela predstaviť, že by som sa mohla stať súčasťou cudzej rodiny, ale ja sa tu tak naozaj cítim, a to už po mesiaci.

Cez víkend vždy ideme na nejaký výlet a s tým spojený obed , napríklad minulý týždeň sme boli na vodnej nádrži blízko mesta. Člnkovali sme sa na jazere a potom sme išli ochutnať raky a iné vodné živočíchy. Na obed sme si dali rybu. Bola to asi jedna z najlepších rýb, akú som kedy jedla a strašne veľká.

Škola je pre mňa stále veľkým otáznikom. Ešte som si na ňu úplne nezvykla a nevytvorila názor, takže podrobne to rozpíšem neskôr, ale čo môžem s istotou povedať je, že školský život mimo učenia je tu pestrý a veselý. Minulú sobotu sme mali v škole tanečný festival, ktorý sa volá Verbena. V školskom areáli sa postavilo obrovské podium so svetlami a efektmi, lepšie než cez Košické Vianoce na hlavnej (a to je to len škola), a každá trieda sa prezentovala tancom. Prišlo plno ľudí, bola to večerná akcia a bolo to skvelé.

V piatok, 21.9 tu bol prvý jarný deň, čo znamená pre miestnych ľudí dôležitý deň a je to naozaj veľký sviatok. V škole sme namiesto učenia mali športový deň so súťažami vo futbale, basketbale, volejbale, quemados (niečo ako vybíjaná) a mnohých dalších veciach. Strašne sa mi to páčilo, lebo to bol veľmi zábavný a pozitívny deň.

Nebudem klamať, nájsť si naozajstných kamarátov, nie je úplne jednoduché, aj keď sa rozprávam s veľa ľuďmi, ale myslím si, že sa to zlepšuje a stále viac a viac sa cítim prijatá v životoch mojich spolužiakov. Keď spoznáte také obrovské množstvo ľudí, tak je to naozaj ťažké selektovať, ale som tu len niečo viac ako mesiac, takže je to všetko ok. A hlavne sú tu aj ostatní výmenní študenti, s ktorými trávim celkom dosť času a máme sa spolu fajn:)

Další články od Natálie

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!