Na výměně se toho může stát dost a jen vy to ovlivníte!! Celý rok jste sami za sebe, záleží na vás, jaký jazyk se chcete naučit, do jaké země jet a hlavně, záleží na vás, jakou výměnu si uděláte. Jistě že, neovlivníte jakou budete mít rodinu, nebo do jaké školy, či distriktu půjdete. Ale můžete ovlivnit to, jaký bude váš přístup, jak se budete chovat, jak moc nasazení dáte do učení a seznamování se. Pouze na vás je, jestli bude výměna patřit k nejlepším rokům vašeho života. Na vás je, zda si ji budete chtít užít naplno a jen na vás je, čím se budete řídit, protože vy musíte zjistit, co vám sedí.

Když se budete ptát, čemu se na výměně vyhnout, nebo co rozhodně dělat, asi uslyšíte věci jako, nekomunikovat příliš s rodinou a kamarády doma, netrávit čas na počítači, snažit se naučit jazyk dané země co nejdřív, když jste smutní, tak okamžitě jít ven něco dělat, naučit se říkat ano, i když se vám moc nechce, zkoušet nové věci a spoustu dalších, ale pravda je, že vy musíte zjistit, co vám vyhovuje, a vy si musíte udělat skvělou výměnu.
Řeknu vám pár vlastních zkušeností.

Moje zkušenosti

Například ohledně komunikace s rodinou a přáteli v Česku, nedoporučuje se komunikovat každý den, aby se člověku tolik nestýskalo. Ale já za sebe můžu říct, že jsem komunikovala dost, ať už s děckama, nebo s mamkou a taťkou. A můžu říct, že se mi opravdu nestýskalo tak, že by se to nedalo vydržet. Párkrát jsem si vzpomněla, co jsem dělávala, nebo co děcka teď zažívají, ale to bylo vše. Komunikovala jsem opravdu hodně a nelituju toho, žila jsem si skvělý život v Brazílii, ale chtěla jsem vědět co se děje doma.

Ohledně počítače a mobilu… Nemůžu říct, že jsem se odpoutala od elektroniky a skoro jsem to za rok ani neviděla, hah, to fakt ne. Byly chvíle, kdy jsem strávila víkend doma a sledovala seriály, protože se mi nic nechtělo, nebo nebylo co dělat, hlavně v první rodině, jsem u toho bylo často, protože jsem bydlela od všeho dost daleko. Ale rozhodně bych počítač nevyměnila za odpoledne s kamarády!! Kdykoliv chtěli něco dělat, hlavně v druhé polovině výměny, vždycky jsem radši vypadla. Byly dny, kdy jsem počítač neviděla ani z dálky, ale zase byly dny, kdy jsem nechtěla dělat nic, jen se povalovat.

Ohledně portugalštiny, já budu upřímná a řeknu, že jsem se vážně nepřetrhla, já to nechala dost plynout, zvlášť v první rodině jsem to dost neřešila, ale naučila jsem se, troufnu si říct, že dost dobře. Jsem prostě typ člověka, že nechám některým věcem volnější průběh, myšleno tak, že se nehroutím, když zapomenu slovíčko. Takže tak.

Říkat ANO

Na druhou stranu, rozhodně jsem se řídila tím, že pokud mi nebylo extrémně pod psa, tak jsem na cokoliv, kdykoliv řekla ANO a díky tomu, jsem dělala fakt skvělý věci. Dělala jsem několikrát dobrovolnici v charitě, tancovala na karnevalu v Sao Paulo, měla hodiny cirkusu, byla na F1, snědla obřího mravence, držela třímetrovou anakondu, malýho krokodýla, nebo chovala lenochoda (díky Amazon tripu) a mnohem víc, ten rok byl blázinec a všimla jsem si, že to začínám užívat i zpátky doma a rozhodně bych neměnila!!

Poslední věc, za kterou jsem ráda, že jsem si ji osvojila, je pozitivita. Zjistila jsem, že jde být pozitivní a když ne hned, vždy to jde aspoň zpětně! Nemusíte mít rádi svou školu, můžete se dostat do rodiny, kde si nesednete s ostatními členy, ale jde jen o to, že si musíte najít cestu se na to dívat optimisticky. A opravdu to jde. Svět se nehroutí, když špatně vyslovíte slovo, přijdete o párty, nebo vám ujede autobus. Všechno má své řešení, ale je potřeba zůstat pozitivní.

Nicméně, já mám svou výměnu za sebou a byla skvělá tak, že bych hned jela znova a ani bych nepřemýšlela, řídila jsem se tím, co mi bylo příjemné a o tom to je. Není zaručená a jednotná rada jak nejlíp prožít výměnu, můžete si jen najít to, co vám vyhovuje a prostě se snažit, abyste nemuseli ničeho litovat!!

VY, jen vy rozhodujete, jaká bude vaše výměna.

Tchau e boa sorte!!

Další články od Jany

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!