Zdravíčko, už nějakou tu dobu se chystám napsat článek, ale nějak to nejde. Takhle, nápadů by bylo dost, chtěla bych toho hodně říct, ale je toho tolik, že mi z toho jde hlava kolem. Tak se vynasnažím aspoň trochu s tím pohnout.

Nejsem smutná, že se vrátím domů, jsem smutná, že ten další opustím. Tahle věta dost dobře vystihuje pocity, není to o tom, že bych neměla ráda život v Česku, ale život v Brazílii, přesněji život výměnného studenta v Brazílii miluju. A zrovna v téhle chvíli už začínám vyšilovat a mít pocity úzkosti, protože už mi zbývají jen 4 měsíce, je to strašně málo, chci toho ještě tolik udělat a tolik zažít, ale i přesto, že mi ten čas tak utíká, tak tohle bylo to nejlepší, co jsem kdy mohla udělat a dennodenně děkuju, že tu jsem. Pozoruju to na sobě, na mých kamarádech ať už z Česka, Brazílie, nebo mezi ostatními výměnnými studenty. Výměna mi toho dost dala a to ani ještě nekončí (díky bohu). Chtěla bych se nějak pokusit to sepsat a rozebrat, ale ještě nevím, jak dlouho mi to zabere a co všechno zahrnu. Jelikož, hodlám napsat víc částí a aby to bylo přehlednější, tak to bude začínat podnadpisem „NIKDY BYCH NEMĚNILA,“ protože to je pravda. Každopádně dneska začnu s něčím, co se týká portugalštiny…

NIKDY BYCH NEMĚNILA

 • PORTUGALŠTINA, A ŽE JI PRÝ NEVYUŽIJU? ALE PROSÍÍÍM…

Tahle část se bude vztahovat k tomu, jak výměna obohatí jazykově a jak na portugalštinu někteří reagují…

Hodně slýchávám, jak je portugalština zbytečná, že ji nikde nevyužiju. Upřímně u vět tohohle významu chytám záchvat… Podle mě, za prvé, tyhle věty, jsou absolutně nesmyslný a za druhé, čím víc jazyků, tím líp.

Portugalština je bez pochyb těžká, má spoustu pravidel a dá spoustu práce, ale je to nádherný jazyk, krásně zní i vypadá a vyvinula se z lidové latiny.

A proč se mi vyplatí

 1. Učení nového jazyku obecně neskutečně cvičí mozek a udržuje ho aktivní, hlavně když ho musíte používat 24/7.
 2. Pomůže vám při učení dalších jazyků, obzvlášť románských jazyků, celkem se i podobají (já osobně už občas i rozumím něco málo ze španělštiny).
 3. Určitě to zaujme, nebo mě by to zaujalo.
 4. Portugalština je úřední jazyk v 9 zemích, velmi důležitá také v Andoře, Lucembursku, Namibii a JAR, po celém světě se taky nacházejí portugalsky mluvící menšiny.
 5. Je to jeden z nejrozšířenějších jazyků na světě, přesněji šestý nejrozšířenější, mluví jím kolem 250 milionů lidí (třeba taková němčina, italština i ruština jsou daleko vzadu).
 6. Má spousty krásných slov a výrazů, která nejdou přeložit přesně a to je dělá ještě krásnějšíf8721418a43311b0c51983d944d3aace

  Ještě pořád má někdo názor, že je portugalština zbytečná, nebo k ničemu? Pokud ano, tak už nic víc neudělám, ale věřte, že je to krásný jazyk a jsem ráda, že se snad aspoň blížím k tomu ho zvládat.

  Nejen portugalština se mi zlepšila, taky angličtina a ač je to paradox, mám pocit, že i český pravopis je trochu lepší, no, alespoň občas.

Další články od Jany

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!