V mojom prvom článku by som vám na začiatok v skratke chcela povedať niečo o organizácii, ktorá mi môj, verím, že nezabudnuteľný rok v Tasmánii, umožnila. Rotary. Je to celosvetová nezisková organizácia, ktorá okrem pomáhania ľuďom, ktorí to potrebujú, snaženia sa o mier vo svete a iných ďalších vecí taktiež poskytuje možnosť nám, mládeži, vycestovať do sveta a zažiť niečo o čom by sa niektorým z nás ani len nesnívalo.

A teraz ako to celé prebieha? Do programu Rotary Youth Exchange (RYE) sa každoročne prihlási veľa detí z Česka a Slovenska, no cez výberové konania prejdú len niektorí z nich. Začiatkom školského roku 2017/2018 som sa prihlásila cez stránku Rotary klubu v mojom meste. Odoslala som prihlášku s veľmi stručnými údajmi.

O pár týždňov ma zavolali na prvý pohovor, ktorým som prešla. Nasledovali 2 meetingy, z toho jeden informačný, ktorý bol jednotlivo pre Slovákov a Čechov v novembri a jeden spoločný výberový v decembri. Oba som si užila a už vtedy sme si väčšina z nás začali veľmi rozumieť.

Austrálčania a ja

Austrálčania a ja

Vyberanie preferencií krajín pre mňa bolo najťažšie, pretože všetky boli lákavé a ja som sa ,samozrejme, nevedela rozhodnúť. Funguje to tak, že si vyberiete krajiny do ktorých by ste chceli ísť a zoradíte ich od najviac až po najmenej preferované.Ja som sa rozhodla pre Kanadu, Austráliu, USA a Brazíliu.

Po pol roku čakania, vybavovania prihlášok a samozrejme, ešte chodenia do školy a žitia normálneho života, sme sa dočkali posledného meetingu pred odletom, z ktorého som sa vrátila dnes. Keďže je to výmena, zúčastnili sa ho aj inboundi zo Slovenska.

Na koniec by som chcela vysvetliť slová. ktoré budem veľmi pravdepodobne používať v mojich článkoch.
Outbounds – my, tí ktorí na výmenu odchádzame
Inbounds – študenti, ktorí sú momentálne na výmene v našej krajine
Rotex – ex-výmenní študenti
RYE – Rotary youth exchange

To je asi na dnes všetko. Dúfam, že sa vám môj blog bude páčiť 🙂

Další články od Martiny

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílejte tento příspěvek se svými přáteli!